logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przetarg na budowę nowej Astorii ogłoszony
Ogłoszony został przetarg na budowę basenu przy ul. Królowej Jadwigi 23. Inwestycja będzie kosztować 100 mln złotych.


Nowy obiekt przy ul. Królowej Jadwigi ma pełnić funkcję sportowo-rekreacyjną. Powstanie w nim między innymi 10-torowy basen olimpijski o długości 50 m i szerokości 25 m. Będzie wykorzystywany przede wszystkim z myślą o treningach sportowych klubów pływackich, a także uczniach bydgoskich szkół.

W nowym obiekcie będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody. Basen z miejscowo przegłębionym dnem do 6m (na odcinku 12m), wyposażony będzie w ruchomy pomost, który w zależności od potrzeb będzie dzielił go na dwa mniejsze baseny oraz w jednej jego części ruchome dno o wymiarach 25m x 25m (które umożliwi zmianę jego głębokości od 0 do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach). Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, basen będzie można podzielić na cztery części o różnych głębokościach, gdzie będą mogły odbywać się różne rodzaje zajęć. Przy takim rozwiązaniu basen typowo treningowy stanie się też miejscem rekreacji dla mieszkańców (np. poprzez wydzielenie płytkich stref do gier wodnych, zajęć aerobiku w wodzie itp.), a także miejscem treningu dla nurków (w tym służb ratowniczych).

Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą m. in. hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne.
Warto podkreślić, że będzie to pierwszy basen olimpijski w regionie. Ostateczny wygląd budynku uwzględnia też uwagi Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.
Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu ograniczonego na podstawie prawa zamówień publicznych.
Miasto wnioskowało o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turyski w kwocie 50 mln złotych. Uzyskało jednak o połowę niższe. Jednakże, dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta, można zwiększyć środki  na wkład własny inwestycji. Koszt tego zadania szacowany jest na 100 mln zł.

Zgodnie z harmonogramem finansowania inwestycji, zaproponowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przedsięwzięcie jest finansowane od 2017 roku i kształtuję się następująco:
•   2017 r. - 100 tys zł
•   2018 r. – 1 mln zł
•   2019 r. – 8,9 mln zł
•   2020 r. - 15 mln zł

Nowy basen Astorii wraz z całym kompleksem ma być gotowy do 31 stycznia 2020 roku.

Oferty można składać w siedzibie Wydziału Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej 9-15 w budynku B na drugim piętrze, w pokoju nr 208 do dnia 16 kwietnia 2018 roku do godziny 11:00.
Do przetargu ograniczonego dopuszczonych będzie maksymalnie dwudziestu oferentów.

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania przetargowego dostępne są: tutaj

Warto wiedzieć:

  • Jeszcze tej wiosny planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę pływalni przy Zespole szkół nr 28 przy ul. Kromera. Będzie to duży 3-kondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych.
  • W przyszłym roku rozpocznie się budowa basenu na osiedlu Miedzyń. Powstanie on przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów, a na wiosnę planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę basenu na osiedlu Tatrzańskim. Według wcześniejszych założeń kolejne baseny miały powstawać co dwa lata. Stabilna sytuacja finansowa miasta umożliwi jednak szybszą budowę tej infrastruktury
  • W poprzednich latach udało się oddać do użytku 2 obiekty. W 2014 roku otwarty został zmodernizowany basen na Bartodziejach. Od 2015 roku bydgoszczanie mogą korzystać z nowego obiektu na Błoniu. W ubiegłym roku natomiast rozpoczęła się budowa basenu o charakterze parku wodnego na Kapuściskach. Trwa też termomodernizacja Pałacu Młodzieży obejmująca prace przy basenie.
  • W najbliższych  latach planowane jest też uruchomienie inwestycji na osiedlu Leśnym. Warto podkreślić, że kolejność budowy basenów to wynik konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Baseny zostały zaplanowane na osiedlach z największą liczbą mieszkańców, na których do tej pory nie funkcjonowały pływalnie. Poza tym nowe lokalizacje uwzględniają między innymi liczbę dzieci korzystających z zajęć na pływalni oraz odległości szkół od innych basenów na terenie miasta.