logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nasi zawodnicy na turnieju w Rzymie
9 zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy będzie reprezentować nasze miasto podczas turnieju Piłki Nożnej Drużyn Zunifikowanych w Rzymie. Do drużyny dołączyli także wolontariusze i partnerzy z innych bydgoskich szkół.


Turniej odbędzie się w Rzymie w dniach 12-15 października. Zawodnicy rywalizować będą w Sporting Center Cavalieri di Colombo - Campo Pio XI, w samym Centrum Rzymu.

Nasza drużyna składa się z uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy (zawodnicy), wspierają ich uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych oraz uczniowie Menedżerskiego Liceum Ogólnokształcącego SOKRATES . W turnieju grają 5-osobowe drużyny zunifikowane, co oznacza, że w składzie będą uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, a ich wsparciem będzie młodzież partnerująca z normą intelektualną. Na zawody przybędzie aż 9 krajów europejskich: Węgier, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Litwy, Belgii, Polski no i z Włoch.

W środę 11 października zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz wręczyła nominację dla 12 osób – 9 zawodników i wolontariuszy oraz 3 trenerów, którzy reprezentować będą nasze miasto podczas turnieju w Rzymie.

Osoby, które otrzymały nominację to: zawodnicy z SOSW 3: Agnieszka Grocholska, Przemysław Nowak, Kamil Górski, Natalia Koslowska, Karol Koslowski, partnerzy z Międzynarodowego Liceum Sokrates, Martyna Fajfer Dawid Zieliński, Dominik Zwoliński oraz Rafał Szczukowski( partner, Zespół Szkół Budowlanych), a także trenerzy: Marek Sperski – kierownik ekipy, Zespół Szkół Budowlanych, Dariusz Wiśniewski – trener, SOSW 3 i Międzynarodowe Liceum Sokrates, Anna Zwolenkiewicz – trener SOSW 3.

Podczas uroczystości wręczenia nominacji zawodnikom, Radę Miasta Bydgoszczy reprezentował jej wiceprzewodniczący Jan Szopiński.

Warto wiedzieć:
Turniej odbędzie się w Rzymie 12-15.10.2017, zorganizowany przez Olimpiady Specjalne Italia a wspierany przez Fundację Rycerzy Kolumba, jest to największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza ponad 1,8 mln członków na całym świecie. Zawody będą się odbywały w Sporting Center Cavalieri di Colombo - Campo Pio XI, w samym centrum Rzymu w bezpośredniej lokalizacji z Placem św. Potra, gdzie będziemy  mieli do dyspozycji 3 boiska. Oprócz meczy piłkarskich organizatorzy zaplanowali również dla uczestników wieczorne zwiedzanie Rzymu oraz prywatną audiencję u Papieża Franciszka. Zawodnicy będą zakwaterowani w hotel Parco Tirreno.

O Oddziale Regionalnym Olimpiady Specjalne Polska Kujawsko-Pomorskie:

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Kujawsko-Pomorskie, którego dyrektorem jest Alina Apryas, działa od 31 lat. Pierwsza sportowa impreza dla osób
z niepełnosprawnością intelektualną, którą nasz oddział zorganizował w 1986 r. odbyła się na stadionie Gwiazdy w lekkiej atletyce i gimnastyce. Obecnie w Oddziale Regionalnym Olimpiady Specjalne Polska Kujawsko-Pomorskie w systematycznych i całorocznych treningach w 21 dyscyplinach sportowych uczestniczy 845 zawodników zrzeszonych w 25 klubach Olimpiad Specjalnych, a także działa 346 członków. Udział w zawodach i treningach to szczególna forma terapii, a jednocześnie doza radości i sukcesu dla uczestników. Nasi zawodnicy mogą poszczycić się udziałem w Światowych Igrzyskach w USA, Kanadzie, Austrii, na Alasce, Chinach, Japonii, Korei Południowej.