logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wystawa „KOMAR w warsztacie – motorowery Romet” ponownie otwarta
W Exploseum można oglądać kolekcję 11 motorowerów Romet produkowanych w Bydgoskich Zakładach Rowerowych. Wystawę uzupełniają narzędzia i PRL-owskie tabliczki bhp. Cała wystawa stylizowana jest na motoryzacyjny warsztat.


Aranżacja wystawy przedstawia warsztat motoryzacyjny, w którym motorowery są serwisowane. W skład oprawy graficznej wchodzą tablice z podstawowymi danymi technicznymi danego modelu i typu, jak i również charakterystyczne tablice bhp z hasłami znanymi z różnych zakładów z czasów PRL. Ekspozycja w chronologiczny sposób przedstawia rozwój myśli technologicznej bydgoskich motorowerów. Każdy z obiektów wyeksponowany jest w przestrzeni stylizowanej na garaż. Wystawę dodatkowo uzupełniają elementy wyposażenia warsztatu, takie jak: klucze płaskie, śrubokręty, pilniki, imadła, czy centrownica do kół wykorzystywana w zakładach Romet.
 
Wystawa prezentuje 11 modeli motorowerów: Komar 230, 231 2338, 2352; Pony M1, M2; Pegaz, Kadet 110 Automatic, Ogar 205, Chart 210 oraz wersja eksportowa Komara 232 - Mofa Condor 25. Dziewięć z nich zostało zakupionych w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Wystawę można obejrzeć w bydgoskim Exploseum.