logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Uroczyście obWIESZCZENI – święto Starego Fordonu
To będzie wyjątkowe święto Fordonu w niespotykanej dotąd historycznej scenerii – 26 lipca zapraszamy do udziału w akcji "Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.", która połączy rocznicę sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski, przyłączenia Fordonu do Macierzy oraz rozpoczynającą się wkrótce rewitalizację nabrzeży Starego Fordonu. W programie m. in. rejsy z przewodnikiem po Wiśle, wystawa dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz rekonstrukcje historyczne.


Stary Fordon i Wisła będą prawdziwymi bohaterami tej historyczno-kulturalnej akcji. Tą bowiem rzeką, w 1927 roku statek płynący na trasie Gdańsk-Warszawa przewoził na pokładzie prochy Juliusza Słowackiego. Jednym z planowanych przystanków parowca, podczas których rodacy składać mieli cześć wielkiemu wieszczowi, miał być właśnie Fordon. To także tutaj, w nadwiślańskim Starym Fordonie planowana jest miejska inwestycja - rewitalizacja nadrzecznych bulwarów. Rok 2020 to także rok, w którym świętujemy setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Dlatego w ostatnią niedzielę lipca będzie można poczuć klimat sprzed 93 lat i entuzjazm mieszkańców czekających na wracające do ojczyzny prochy wieszcza.

Rankiem, z centrum Bydgoszczy wyruszy w stronę Fordonu drewniany statek „Słowianka”, na którym – oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego. Gdy flotylla dobije do brzegów Wisły w Fordonie, rozpocznie się główna część akcji „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r.”. Po powitaniu załóg i przejściu na fordoński Rynek, posłuchać będzie można przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki. Rekonstruktorzy wcielą się w rolę samego Leona Wyczółkowskiego czy ówczesnego burmistrza Fordonu, a mieszkańcy posłuchać będą mogli koncertu w plenerze i obejrzeć wystawę dzieł patrona bydgoskiego muzeum. Chętni skorzystać będą mogli z rejsów po Wiśle z przewodnikiem. Na zakończenie – przystrojony statek z „prochami wieszcza” powróci do centrum Bydgoszczy.

Główną inspiracją do zorganizowania tej malowniczej akcji jest rocznica sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski. Szczegółowe informacje i program wydarzenia znajdują się TUTAJ.