logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Profesor Mackiewicz patronem ulicy w Fordonie
Podczas ostatniej (18 grudnia) sesji, Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała, że jedna z ulic w Fordonie będzie nosiła imię profesora Zbigniewa Mackiewicza, wybitnego chirurga, współtwórcy Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera, inicjatora odbudowy Fontanny Potop.


Profesor Zygmunt Mackiewicz urodził się w 1931 roku na Litwie, zmarł w październiku 2015 roku w Bydgoszczy. Studia skończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1987 roku został profesorem nadzwyczajnym Akademii Medycznej w Bydgoszczy, dziesięć lat później uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Pracował w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń Akademii Medycznej w Bydgoszczy, przez ponad 20 lat był jej szefem. Udzielał się m.in. w Towarzystwie Chirurgów Polskich, był pierwszym i wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop. 

Przez wiele lat związany był z Akademią Medyczną w Poznaniu. W 1977 r. został pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie objął kierownictwo Kliniki Chirurgii w filii w Bydgoszczy. To m.in. dzięki jego staraniom filia została przekształcona w zamiejscowy Wydział Lekarski, a w 1984 r. w Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera. Przez ponad dwadzieścia lat kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Naczyń Akademii Medycznej w Bydgoszczy. 

W latach 1997-1999 prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Z inicjatywy prof. Zygmunta Mackiewicza w Bydgoszczy odbudowana została fontanna Potop. W kwietniu 2016 roku w Alei Ossolińskich posadzony został dąb imienia profesora. 15 maja 2016 roku w Parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się uroczyste odsłonięcie Ławeczki Profesora Zygmunta Mackiewicza.