logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Opera Nova promuje się nowym filmem




Ponad 30 spektakli w obecnym sezonie, w tym opery, balety oraz musicale. Do tego rzadko wystawiane przez polskie teatry dzieła, niezwykle oryginalne inscenizacje i wspaniali artyści – Opera Nova w Bydgoszczy ma się czym chwalić. Teraz oglądać można nowy film promocyjny, który powstał z okazji Światowego Dnia Opery.


W piątek, 25 października po raz pierwszy w historii obchodzono Światowy Dzień Opery. To kampania promująca sztukę operową zainicjowana przez Opera America, Opera Latinoamérica i Opera Europa, z poparciem UNESCO. Jak podkreślają pomysłodawcy opera, podobnie jak inne sztuki przyczynia się do rozwijania tolerancji i zrozumienia, otwierania umysłów, a także łączenia ludzi silnymi, uniwersalnymi emocjami.

Opera Nova przyłączyła się do tej inicjatywy i z tej okazji przygotowała film promocyjny. Możemy w nim zobaczyć fragm. Opery „Rusałka” wydanej już na DVD i w technice Blu Ray, a także „Halkę” S. Moniuszki, która już niedługo doczeka się zapisu. 

Przygotowano także specjalną ofertę dla melomanów – w ramach akcji „Polska – zobacz więcej”, będzie można kupić tańsze bilety na „Halkę”(w cenie 25 zł). Sprzedaż rusza 5 listopada – promocja obejmuje spektakle w dniach 22 – 24 listopada. 

Opera Nova w Bydgoszczy rozpoczęła swoją działalność w 1956  - w ówczesnym Studiu Operowym odbyła się premiera  "Flisa" i "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz "Wesela w Ojcowie" Kurpińskiego.

Dziś Opera Nova imponujący obiekt, którego trzy kamienne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta stały się jednym z symboli miasta. Opera poszczycić się może znakomitymi realizacjami, które przyjmowane są z wielkim uznaniem na całym świecie. Z bydgoską sceną współpracowały takie gwiazdy jak m. in. Maciej Prus, Ryszard Peryt, Krzysztof Nazar, Laco Adamik, Jorma Elo, Paul Chalmer; a z młodszego pokolenia - Natalia Babińska, Robert Bondara czy Tomasz Konina.

Bieżący repertuar w sezonie 2019/20120 obejmuje trzydzieści trzy dzieła: opery, balety , operetki oraz musical, a także okolicznościowe koncerty. Jedynie na scenie Opery Nova można aktualnie usłyszeć rzadko wystawiane przez polskie teatry opery: „Manru”, „Rusałkę”, "Falstaffa", legendę dramatyczną "Potępienie Fausta" oraz obejrzeć balety współczesne: „Zniewolony umysł” i „Stabat mater", "Harnasie"”. Słynne są ostatnie realizacje operetek: „Barona cygańskiego” i "Księżniczki czardasza”.

Przedsięwzięciem, które szczególnie rozsławiło muzyczną Bydgoszcz jest stworzony w 1994 r. Bydgoski Festiwal Operowy - 27. edycja Festiwalu odbędzie się od 25 kwietnia do 10 maja 2020. r.

Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova są nagrania DVD. „Manru” Paderewskiego –zrealizowane po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD - i nagrodzone prestiżową nagrodą paryskiej l”Accademie du Disque Lyrique „L'Orphée d’Or" oraz kolejne DVD: z operą "Rusałka", wydaną z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej Opery (2016/2017) oraz edycja tego tytułu w technice Blu Ray (2019).