logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

O „Mieście” w Miejskim Centrum Kultury
Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa i Robert Więckiewicz - wybitne osobowości polskiego kina opowiadały dziś (5 marca) w Miejskim Centrum Kultury o pracy nad filmem „Miasto” Marcina Sautera. Premiera filmu planowana jest na początek przyszłego roku.


- Marcin Sauter uwiódł mnie swoją szczerością - widać, ze kocha to co robi. Jest uczciwy, szczery, wie co robi. Spodobała mi się historia, rodzaj filmu w filmie. Uznałem, ze pojawienie się w takim projekcie jest czymś cennym, zwłaszcza w takim towarzystwie - mówił Robert Więckiewicz. - Bydgoszcz to fenomenalne miasto. Przepiękne.  Są tu miejsca, które trudno spotkać w innych miastach. Potencjał filmowy Bydgoszczy jest gigantyczny - dodał.

19 września 2019 roku padł pierwszy klaps na planie filmu fabularnego „MIASTO” wg scenariusza i w reżyserii Marcina Sautera – utytułowanego, bydgoskiego twórcy filmowego. To moment w historii bydgoskiej kultury filmowej szczególny – w roku 2019 minęło dokładnie 50 lat od premiery jedynego w historii filmu fabularnego o tematyce stricte bydgoskiej – filmu „Sąsiedzi“ (1969, reż. Aleksander Ścibor-Rylski). Zdjęcia do filmu „MIASTO” potrwają  jeszcze do połowy marca 2020 br.

- Z punktu widzenia promocji miasta to świetnie wydane pieniądze. Jestem otwarty na projekty filmowe pokazujące potencjał Bydgoszczy. Bycie statystą w tym filmie było dla mnie niezwykłym przeżyciem - po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć „od środka” jak się robi film. Bardzo dziękuje Marcinowi Sauterowi za te szansę ale przede wszystkim za to, że Bydgoszcz jest tak pięknie eksponowana w tym filmie - mówił prezydent Rafał Bruski.

Film „MIASTO“ to produkcja, w której Bydgoszcz występuje nie tylko jako tło scenograficzne, ale jako wręcz drugoplanowy „bohater" filmowej opowieści, łączącej konwencję kina obyczajowego z kryminałem w stylu noir. Role główne grają: Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka oraz bydgoszczanin Piotr Nawrocki.
W rolach drugoplanowych pojawiają się m. in.: Robert Więckiewicz, Mirosław Kropielnicki, Grzegorz Warchoł, Zdzisław Wardejn, Stanisław Tym oraz Artur Krajewski. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski ("Królik po berlińsku", "Książę i dybuk"), twórcą muzyki Jerzy Rogiewicz, za scenografię odpowiada Maja Zalewska, a za kostiumy Anna Englert. Montować film będzie Agnieszka Glińska ("11 minut", "Atak paniki", "Komunia").

- Napięcie i stres w pracy przy fabule jest nieporównanie większe niż przy dokumencie. Swój pierwszy film fabularny chciałem zrobić o czym mi bliskim, żeby oddać prawdziwe emocje. To temat, który noszę w sobie od dawna - mówił Marcin Sauter, reżyser filmu „Miasto”.

W lutowej transzy zdjęć zrealizowano m. in. sceny w podwórku kamienicy przy ul. Focha 2, w dawnym kinie Pomorzanin oraz w specjalnie na potrzeby filmu zaaranżowanej knajpie na parterze kamienicy przy ul. Dworcowej 19 (róg Dworcowej i Warmińskiego). W wymienionych scenach licznie statystowali mieszkańcy Bydgoszczy, a wśród statystów, którzy wystąpili w scenie nagrywanej w nocy z 6 na 7 lutego br. udział wzięli także: prezydent miasta Rafał Bruski, zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor MCK Marzena Matowska. Aktualnie ekipa filmu realizuje sceny plenerowe na skrzyżowaniu ulic Ugory/Podgórna/Orla/Wzgórze Dąbrowskiego.

- Jesteśmy na końcowym etapie zdjęć. Zostało dosłownie kilka dni - mówi Mikołaj Pokromski, producent filmu Miasto. Premierę planujemy na początek/połowę przyszłego roku. Bydgoszcz ma wielki potencjał i dużo do zaoferowania z perspektywy filmu. Mamy szansę uchwycić to, co za kilka lat będzie już nie do uchwycenia - dodaje.

Film produkuje POKROMSKI Studio (producent m. in. „Maria Skłodowska- Curie”). Produkcja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest głównym koproducentem filmu. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski, dystrybutorem filmu Kino Świat.
Od września 2019 roku odbyło się łącznie dotąd 30 dni zdjęciowych, dzięki czemu zrealizowano 75 proc. scenariusza. Wszystkie zdjęcia miały miejsce na terenie Bydgoszczy i okolic.