logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ławeczka Ireny Jarockiej stoi nad Brdą
W sobotę, 5 października na bulwarach nad Brdą odsłonięto ławeczkę Ireny Jarockiej. Piosenkarka ma w Bydgoszczy silne grono swoich fanów. Autorem rzeźby jest Michał Pronobis. W odsłonięciu ławeczki wziął udział zastępca prezydenta, Michał Sztybel.


Ławeczka Ireny Jarockiej stoi w okolicach Opery Nova, na nabrzeżu Brdy. Na uroczystym odsłonięciu obecny był mąż artystki – prof. Michał Sobolewski. Mimo, że piosenkarka nie miała większych związków z naszym miastem, a to tutaj właśnie powstał jeden z silniejszych jej fanklubów, który funkcjonuje w Bydgoszczy już 26 lat. To właśnie zrzeszeni w klubie wierni fani piosenkarki zabiegali o postawienie ławeczki wraz z Towarzystwem Inicjatyw Kulturalnych. 

 

Autorem rzeźby jest Michał Pronobis.  - Nazywamy ją "Latającą ławeczką" - mówi twórca. - Ma ona podparcie jedynie na opadającej draperii , co miało sprawiać wrażenie, jakby ławeczka z Ireną Jarocką unosiła się w powietrzu. 

Irena Jarocka urodziła się w 1946 roku w Srebrnej Górze. Jako piosenkarka zadebiutowała w klubie "Rudy Kot" w Gdańsku mając 20 lat. W tym samym roku wystąpiła na festiwalu w Opolu. W Bydgoszczy wystąpiła aż 30 razy. Ostatni koncert odbył się w 2008 roku na Starym Rynku. Artystka swoje największe sukcesy odnosiła w latach 70. Z roku 1976 pochodzi jej największy przebój „Odpływają kawiarenki”. Znane i lubiane są także jej inne przeboje tj. "Motylem jestem", "Wymyśliłam cię" i "Gondolierzy znad Wisły". Zmarła w 2012 roku.

Warto wiedzieć: 

Swoje ławeczki w Bydgoszczy mają także Marian Rejewski i Zygmunt Mackiewicz. Ta pierwsza została odsłonięta w 2005 roku – znajduje się u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich i przedstawia postać postać zasłużonego kryptologa, bydgoszczanina Mariana Rejewskiego (1905-1980), siedzącego na ławce z grubych płyt granitowych. Obok na ławce stoi makieta niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, której tajemnicę złamał Rejewski w 1932 roku. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Michał Kubiak.

Ławeczka profesora Mackiewicza została odsłonięta w 2016 roku w parku Kazimierza Wielkiego, nieopodal Fonatnny Potop. Ten wybitny chirurg był inicjatorem odbudowy Potopu. Projektantami i wykonawcami ławeczki są twórcy nowej wersji Potopu - Jacek Guzera i Michał Pronobis.