logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Grudzień z Rejewskim. Będzie się sporo działo




Otwarcie wystawy "Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy" będzie kolejnym akordem uczczenia pamięci urodzonego w Bydgoszczy wybitnego matematyka i kryptologa.


Uroczyste otwarcie wystawy w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera nastąpi w sobotę (3.12) o godz. 16. Gości witać będą grupy rekonstrukcyjne w strojach z czasów wojny. Wśród nich pojawi się także Marian Rejewski wraz z małżonką. Otwarcie wystawy poprzedzone będzie mapingiem 3D na elewacji Młynów Rothera. Maping będzie można oglądać zarówno w sobotę, jak i niedzielę (w godz. 16-20). Będzie to prezentacja multimedialna o wielkości blisko 400 m kw wyświetlana na fasadzie Młynów Rothera opowiadająca o enigmie i o trzech kryptologach, którzy złamali jej szyfr.


- Chcemy zaakcentować 90-tą rocznicę złamania szyfru enigmy. Właśnie dlatego, że Marian Rejewski jest bydgoszczaninem, jesteśmy z niego bardzo dumni, to jest nasza bydgoska wizytówka na całym świecie i co jakiś czas organizujemy uroczystości związane z Marianem Rejewskim. Rok 2022 jest znakomitym czasem na upamiętnienie tej osoby - mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.


Wystawę oglądać będzie można do końca grudnia. Jednym z jej elementów będzie replika maszyny szyfrującej enigma. Wstęp bezpłatny.
Grudzień z Rejewskim to nie tylko wystawa w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. W dniach 10-11 grudnia na barce Lemara odbędzie się impreza "Marian Rejewski - Powrót do domu".
- Mariana Rejewskiego przedstawimy, jako bydgoskiego Odyseusza, bydgoskiego wędrowca. Wojenna zawierucha rzuciła go w kilka miejsc, ale na szczęście krótko po wojnie wrócił do Polski i to wrócił na pokładzie statku. Więc my proponujemy kajutę Mariana Rejewskiego, będzie można się do niego dosiąść i zrobić sobie pamiątkową fotografię - mówi Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na grę miejską na urządzenia mobile. Odbędzie się ona w dniach 9-15 grudnia. Wystartuje z płyty Starego Rynku. Na lekcje multimedialne dla uczniów zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego. Przez cały grudzień poza wystawą w różnych miejscach miasta odbywać się będą wykłady, gry, prelekcje, prezentacje. Wszystko związane będzie z osobą wybitnego kryptologa.
Więcej o Grudniu z Rejewskim TUTAJ

Warto wiedzieć:

Marian Rejewski, urodził się w 1905 r. w Bydgoszczy. W 1923 r. ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne (obecnie I LO). Studiował matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. W styczniu 1929 roku rozpoczął kurs kryptologii dla studentów kończących studia matematyczne i biegle znających język niemiecki. W grudniu 1932 r., pracując w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie, rozwiązał szyfr Enigmy. Po dołączeniu do Rejewskiego jego dwóch kolegów ze studiów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, razem aż do wybuchu wojny pracowali nad doskonaleniem deszyfru niemieckiej maszyny. W czasie wojny umożliwiło to Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej niemieckiej korespondencji. Wojnę, Rejewski z Różyckim (zginął w 1942 r.) i Zygalskim spędzili we Francji i Wielkiej Brytanii. Do Polski Marian Rejewski powrócił w 1946 r. Przez 20 lat pracował w bydgoskich przedsiębiorstwach. W 1969 r. przeszedł na emeryturę, a dwa lata później przeprowadził się do Warszawy. Kilka lat później ujawnił swój udział w rozpracowaniu Enigmy. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W 2020 roku z okazji powrotu naszego miasta do Polski Marian Rejewski został jedną z osób, które otrzymały tytuł Bydgoszczanina Stulecia.