logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz znów na ekranach kin!
Jan Holoubek, twórca filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” tworzy swoje nowe dzieło. Film „Doppelgänger” pojawi się w kinach w przyszłym roku. Planem zdjęciowym dla tego filmu była m.in. bydgoska starówka.


„Doppelgänger (Sobowtór)” to mroczny dramat psychologiczny, oparty na prawdziwej historii z czasów PRL-u. Akcja dzieje się w latach 70-tych we Francji i w Polsce w przededniu stanu wojennego. To historia dwóch mężczyzn, których losy wzajemnie się przeplatają. Obserwujemy zimnego funkcjonariusza służb PRL, pracującego na rzecz polskiego wywiadu za granicą oraz niewinnego patriotę, który próbuje poznać prawdę na temat swojego pochodzenia. Wszystko to dzieje się na tle wydarzeń sierpniowych, strajków i wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 

- Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku, rozgrywa się "wielka historia" przełomu dekad - wydarzenia Sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji. To dla mnie okres niezwykle pociągający – mówił reżyser Jan Holoubek w wywiadzie dla telewizji TVN, która odpowiada za produkcję tego dramatu.

Akcja filmu dzieje się we Francji, gdzie działa tajny agent oraz w Trójmieście, gdzie mieszka jeden z głównych bohaterów filmu, pracujący w Stoczni Gdańskiej. Gdzie w tym wszystkim jest Bydgoszcz? Też będzie miała swoją rolę – będzie odgrywać Strasburg. Twórcy filmu stwierdzili, że bydgoska architektura będzie idealnie do tej realizacji. Dlatego na początku czerwca br. ekipa kręciła sceny do filmu właśnie w naszym mieście. Mogliśmy ją spotkać na Mostowej, Grodzkiej czy w Starym Porcie.

Efekty zobaczymy dopiero w przyszłym roku, bo premiera filmu planowana jest na 2023 rok.

W filmie zobaczymy wielu uzdolnionych aktorów, jak: Emily Kusche, Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman, Nathalie Richard, Joachim Raaf oraz Jessica McIntyre. Główną rolę zagra 33-letni Jakub Gierszał, którego możemy kojarzyć z takich filmów, jak "Sala samobójców" czy "Wszystko, co kocham".

Reżyserem jest Jan Holoubek – operator, reżyser i scenarzysta. Jego film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków jak i publiczność. Obraz doceniono na festiwalach filmowych i obsypano licznymi nagrodami, m.in. otrzymał nagrodę za debiut reżyserski na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021, w tym za najlepszą reżyserię, film i odkrycie roku. 

Scenariusz do filmu napisał Andrzej Gołda we współpracy z Janem Holoubkiem. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski. Kostiumy przygotowała Weronika Orlińska. Charakteryzacją zajmuje się Mirela Zawiszewska. Montażem - Rafał Listopad. Kierownikiem produkcji jest Tomasz Parnowski, a producentem Anna Waśniewska. Dystrybutorem jest NEXT FILM. Za produkcję odpowiada TVN Grupa Discovery.