logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

XXII Festiwal Prapremier. Bilety już w sprzedaży
13 października br. rozpocznie się XXII. edycja Festiwalu Prapremier pod hasłem „POLA WALKI”. Podczas 15 dni festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie 7 spektakli oraz 5 szkiców scenicznych i wiele wydarzeń towarzyszących. Jak co roku FPP zakończy wręczenie AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Bilety już w sprzedaży.


Od 22 lat Teatr Polski w Bydgoszczy jesienią zaprasza widzów i teatromanów na Festiwal Prapremier. Tegoroczny Festiwal Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze odbędzie się w dniach od 13 - 28 października. Obfitować będzie w spektakle z Polski i z zagranicy, szkice sceniczne finałowych sztuk AURORY oraz wydarzenia towarzyszące. Program XXII edycji FPP będzie prezentowany stopniowo- od 14 września każdego dnia poznamy kolejne festiwalowe propozycje. - Hasło XXII. edycji - POLA WALKI - to reakcja na to, co przez ostatnich parę lat dzieje się na świecie: wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, zamachy terrorystyczne, kryzys uchodźczy, widma Fukushimy, pandemia COVID-19, wydarzenia w Białorusi, nadchodząca katastrofa klimatyczna - to tylko skrawki obrazu, pojedyncze POLA WALKI. Dochodzi do tego codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny. I wiele innych potyczek, których wynik nie jest bez znaczenia dla kształtu świata, w którym żyjemy. Te wszystkie rozproszone POLA WALKI, zagrożenia i katastrofy są ze sobą powiązane. Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. W zeszłorocznej edycji skupialiśmy uwagę przede wszystkim na Ukrainie. W nadchodzącej edycji pragniemy przyjrzeć się Rumunii i Niemcom, które poprzez swoje historyczne relacje, a także doświadczenie zarówno faszyzmu, jak i komunizmu - mogą być dla nas polem badawczym, nie tylko przez pryzmat historyczny, ale także transformacyjny, współczesny - ekonomiczny i polityczny – mówi Wojciech Faruga, dyrektor TPB.

Dwa październikowe tygodnie to siedem spektakli w tym premiera, pięć szkiców scenicznych, rezydencja artystyczna, spotkania z twórcami, debata finalistów oraz gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Bilety na Festiwal można już kupować - w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wejście od strony parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 roku, obok placu budowy – kasa czynna od środy do piątku 14.00-18.00 oraz godzinę przed spektaklem) oraz online.


Program XXII Festiwalu Prapremier:

13 października, godz. 19 – „Zniknięcia” (Teatr Kameralny)
14 października, godz. 19 – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” (mała scena TPB)
15 października, godz. 16 – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” (mała scena TPB)
17 października, godz. 19 – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (hala Wyższej Szkoły Gospodarki)
18 października, godz. 19 – „Werter. Inspirowamy Cierpieniami młodego Wertera” (mała scena TPB)
19 października, godz. 19 – „Cyber Elf” (mała scena TPB)
20 października, godz. 19 – „Antygona w Amazonii” (Teatr Kameralny)
21 października, godz. 19 – „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” (mała scena TPB)
Finaliści nagrody „Aurora” – szkice sceniczne
23 października, godz. 19 – „Rigor Mortis” (WiMBP, Stary Rynek 24)
24 października, godz. 19 – „Zakon pościelonych łóżek” (VI LO, ul. Staszica)
25 października, godz. 19 – „Znikanie” (Galeria miejska bwa, ul. Gdańska 20)
26 października, godz. 19 – „Ifigenia” (Młyny Rothera, ul. Mennica 10)
27 października, godz. 19 – „Odporność szkła hartowanego” (Akademia Muzyczna, ul. Staszica 7)
Pełen program dostępny jest TUTAJ.