logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wystawa „(Nie)widzialność pisma” w bwa
Legendarne marki maszyn do pisania, w tym „Ida” z bydgoskiej fabryki, a także wiele przedmiotów związanych z książką czy historią druku – to wszystko zobaczyć będzie można na wystawie w Galerii Miejskiej bwa pt. „(Nie)widzialność pisma”


Wystawa „(Nie)widzialność pisma” ma przede wszystkim na celu przywrócenie materialności pisma, które w dzisiejszych czasach kojarzy się bardziej z komputerową czcionką niż drukiem czy kaligrafią. O tej utraconej fizycznej formie pisma mają nam przypomnieć: maszyny do pisania, książki eksperymentalne i obiekty sztuki, które wykorzystują zarówno formę książki, jak i maszyny.

I właśnie te przedmioty zobaczyć będzie można na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 22 stycznia na godz. 18.00.

Maszyny do pisania

Bydgoszcz ma w tej dziedzinie niezwykłą zupełnie tradycję. To tu powstawały pierwsze maszyny w odrodzonej Polsce. Władysław Paciorkiewicz, konstruktor i wynalazca, właśnie w Bydgoszczy założył Polską Fabrykę Maszyn do Pisania. Na wystawie będzie można zobaczyć legendarną maszynę „Idea” z tej bydgoskiej fabryki. A oprócz niej także pokaźny zbiór tych urządzeń pokazujący ewolucję ich formy i designu w XX wieku. 

Dzieła sztuki

Książka i maszyna do pisania pojawiły się masowo w XX stuleciu. Przemysłowa produkcja osiągnęła niespotykane wcześniej rozmiary i wpłynęła na wyobraźnię ludzi tego czasu. Również na wyobraźnię artystów. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Grzegorza Kowalskiego, Andrzeja Dłużniewskiego oraz Anny Bauer. Pojawi się także słynny obiekt Zbyluta Grzywacza „Maszyna do pisania” (z cyklu „Człowiek bez jakości”). 


Książka eksperymentalna

Książki artystyczne i eksperymentalne przypominają o tym, że forma fizyczna, drukowana nie da się do końca zastąpić przez wersję elektroniczną. Są książki, które muszą się pojawić w przestrzeni fizycznej, w trzech wymiarach. Na wystawie będzie można zobaczyć książki (trzeba by powiedzieć: doświadczyć ich), które zachwycają pomysłowością, techniką wykonania i użytymi do ich wytworzenia materiałami: od kamienia po kody QR odnoszące książkę do przestrzeni elektronicznej. 

„(Nie)widzialność pisma” - wernisaż 22 stycznia, godz. 18.00