logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wyjątkowy koncert szkockiej orkiestry dętej
Już po raz drugi bydgoszczanie będą mogli wysłuchać jednej z najlepszych orkiestr dętych w Europie. Perthshire Brass Band z partnerskiego miasta Perth wystąpi 27 lipca (piątek) w Amfiteatrze na Wyspie Młyńskiej.


Perthshire Brass Band z partnerskiego miasta Perth to jedna z bardziej utytułowanych orkiestr, obecnie zajmuje najwyższe
w swojej historii miejsce w rankingu orkiestr dętych. Orkiestra to duży, liczący 30 muzyków zespół o zróżnicowanym wieku i zdolnościach. Najmłodszy członek zespołu ma 5 lat, a najstarszy – 72. W repertuarze mają zarówno muzykę filmową, piosenki pop, ale też dzieła wielkich klasyków oraz tradycyjne utwory szkockie.

Muzycy chętnie angażują się w wymianę kulturalną z miastami partnerskimi, wielokrotnie koncertowali w mieście partnerskim Perth w Bawarii, Aschaffenburg. W roku 2014 po raz pierwszy odwiedzili Bydgoszcz, gdzie z powodzeniem zaprezentowali się mieszkańcom. Teraz przyszedł czas na drugą wizytę w Bydgoszczy.

Szkocka orkiestra zagra już 27 lipca o godz. 18.00 w Amfiteatrze na Wyspie Młyńskiej, wstęp wolny.

W ramach kilkudniowej wizyty w Bydgoszczy zespół wystąpi również wspólnie z orkiestrą dętą EMBAND. Koncert odbędzie się 29 lipca o godz. 18.00 w Ostromecku. Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy istnieje od 1995 roku . Jej twórcą i kapelmistrzem jest Ewa Makuła. Ważnymi osiągnięciami orkiestry są Ogólnopolskie Konkursy i Festiwale Orkiestr Dętych, na których przyznawano jej pierwsze miejsca, Grand Prix i Złote Medale dla kapelmistrza.

Warto wiedzieć:
Orkiestra dęta Perthshire Brass została utworzona przez Georga Annan’a seniora, nauczyciela muzyki i byłego profesjonalnego muzyka z Perth, w 1978 roku. Przez następne 30 lat George Annan był dyrygentem zespołu i prowadził grupę podczas lokalnych koncertów, krajowych konkursów i międzynarodowych występów. W 2008 roku przekazał pałeczkę swojemu synowi Georgowi, który razem z towarzyszącym dyrygentem Jasonem Blyth przejął kierownictwo muzyczne w zespole. Pan Annan senior jest ciągle zaangażowany w prace zespołu, gra na saksofonie tenorowym, bacznie obserwując młodszych dyrygentów: Georga i Jansona.