logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wybierz się w weekend na wystawę
Zgodnie z decyzją rządu, od 4 maja br. otwarte są muzea i galerie sztuki. Na wystawy zapraszają: Galeria Miejska bwa, Muzeum Okręgowe i Muzeum Wodociągów. Wyjątkową ekspozycję zobaczymy również w nowo otwartej siedzibie Muzeum Komórek.


Galeria Miejska bwa

W głównej siedzibie bwa przy Gdańskiej 20 pokazywane są obecnie 2 wystawy:
Alicja Bielawska. Ćwiczenia z przeplatania czasów i miejsc, na której  autorka wprowadza widza w przestrzeń, w której miękkie linie rzeźb przenikają się z liniami na rysunkach, a płaszczyzny tkanin wyznaczają relacje przestrzenne. Ekspozycja otwarta będzie do 16 maja;
Magdalena Rucińska. Międzyprzestrzeń, która prezentuje m.in. prace pochodzące z doktorskiego cyklu Wyniesione z domu („Części pierwsze”, „Wywnętrzanie”, „Nie-miejsca”) oraz nowe obrazy z cyklu „Czułe miejsca”. Obrazy lapidarne w formie. Oszczędne w kolorze. Kameralne, powściągliwe, milczące. Otwarta do 20 czerwca.

W filii Galerii przy Gdańskiej 3 można oglądać wystawę pt. Uauproject. Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski. Warstwy. Składa się na nią kilka kolekcji form użytkowych. Jest to kolekcja zainspirowana imprezami rave oraz pandemicznymi techno imprezami online. Można również zobaczyć inne obiekty z pogranicza sztuki i designu, które są czymś więcej niż tylko funkcjonalnym przedmiotem. Wystawę można oglądać do 29 maja.

Już niebawem bwa zaprosi na nowe wystawy:
11.05.2021 - 13.06.2021 – Mateusz Piestrak. Coś dziwnego dzieje się z moim trawnikiem
29.05.2021 - 18.07.2021 – SLEZKIN / DE SMET Życie zaczyna się po pięćdziesiątce, acz kończy po czterdziestce

Wstęp jest bezpłatny. Wernisaże, wykłady, warsztaty nadal odbywać się będą online.

  

Muzeum Okręgowe 

W najbliższy weekend będziemy mogli obejrzeć zupełnie nowe wystawy w świeżo odrestaurowanej filii Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Na odwiedzających czekają dwie wystawy:
Stan Zero stanowiąca kontynuację cyklu wystaw Bunt. Nowe ekspresje, organizowanych od 2014 roku, w ramach obchodów 100-lecia istnienia Wydziału Grafiki poznańskiej uczelni artystycznej;
Obrazy nie – / rzeczywistości wskazująca założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat.

Pozostałe budynki MOB będą otwarte od 11 maja. Wśród nowych wystaw czasowych znajdą się m.in.: Jestem, kim jestem, gdzie jestem i Pokaz Czterech Wiosen Leona Wyczółkowskiego.

 

Galeria Wieży Ciśnień – Muzeum Wodociągów 

8 maja w dawnym zbiorniku wodnym zaprezentowana zostanie twórczość Celiny Drzewieckiej - Sztuka Nieskończonych Możliwości. Artystka maluje dzięki wykorzystaniu nowoczesnej metody Vedic Art. To malarstwo intuicyjne, sztuka odkrywania swoich możliwości, budzenia uśpionego potencjału, który drzemie w każdym z nas.  

Ekspozycja będzie dostępna od najbliższej soboty w Galerii Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2. Bilety dostępne są w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Wernisaż wystawy odbędzie się online o godz. 18:00 na muzealnym kanale YouTube. 

  

Muzeum Komórek

8 maja do swojej nowo otwartej siedziby zaprasza również Muzeum Komórek. To początkowo wirtualne przedsięwzięcie bazowało na profilu na Facebook`u. Teraz ponad 2,5 tys. telefonów komórkowych (w tym ponad 1000 pojedynczych modeli) możemy zobaczyć na żywo w lokalu przy ul. Pomorskiej. Organizatorzy proponują zwiedzającym około godzinną opowieść, która sięga historii komunikacji, od początków telefonów tradycyjnych po telefony komórkowe oraz ich mnogość na rynku. Być może odnajdziecie tam swój pierwszy model komórki?

Wejście ostatniej grupy planowane jest na godz. 17:30. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.MuzeumKomorek.pl.