logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wiosna pod znakiem kultury – nowy projekt MCK-u
To będzie wiosna pod znakiem festiwali – Miejskie Centrum Kultury już teraz zaprasza na pięć niezwykłych wydarzeń: Ethniesy, Animocje, Festiwal Przeczytani, Drums Fuzje i Millenium Docs Against Gravity.


Tej wiosny, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na pięć, różnorodnych festiwali. Od marca do czerwca na mieszkańców czekają  muzyczne Ethniesy i Drums Fusion, filmowe Animocje i Millenium Doc Against Gravity oraz literacka uczta na Prze-Czytanych. 

Co ważne, każda z imprez zaproponowanych przez Miejskie Centrum Kultury ma wymiar także edukacyjny. Podczas każdego wydarzenia organizowane są warsztaty lub wykłady i zajęcia związane z tematyką danej imprezy. 

Ethniesy, to jedyny w regionie festiwal, na którym brzmi muzyka etno, od śpiewu białego z polskich Kresów po szaleńczy rytm ukraińskich bębnów. I to właśnie Ethniesy otwierają tegoroczną Wiosnę Festiwali. Impreza rozpocznie się 13 marca i potrwa do 17 marca. 

Z kolei festiwal Przeczytani to obowiązkowa propozycja dla miłośników literatury. Podczas imprezy odbędą się spotkania z największymi nazwiskami polskiej literatury, a także z najlepszymi tłumaczami. Festiwal organizowany jest we współpracy z młodzieżą z VI Liceum Ogólnokształcącego 

Kolejną propozycją MCK-u na tegoroczną wiosnę są Animocje. To ważna marka w świecie festiwali kina animowanego. I to kina bardzo poważnego, skierowanego do dorosłych, a także dla najmłodszych (Małe Animocje).

Na tegoroczny festiwal swoje filmy zgłosiło w tym roku 800 twórców z ponad 40 krajów. Na Animocje zapraszamy od 7 do 14 kwietnia.

W tym roku odbędzie się także Millenium Doc Against Gravity. To największy festiwal pełnometrażowych dokumentów, który co roku zaskakuje bogactwem form i tematów. W MCK odbywa się coś więcej niż zwykła replika warszawskiej edycji - mamy swój własny “Bydgoski Aneks” przyznający samodzielnie nagrodę dla najlepszego filmu. Doc Against Gravity odbędzie się od 13 do 19 maja. 

Wielkim finałem Wiosny Festiwali będzie Drums Fusion. To najszybciej rozwijający się festiwal muzyki opartej na rytmie i perkusji. Wśród gości byli już Dave Lombardo ze Slayera, Cindy Blackman Santana tworząca z Lennym Kravitzem, fińska Apocalyptica, wirtuoz jazzu Jan Garbarek i wielu innych. Zapraszamy od 27 maja do 2 czerwca.