logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wars w Klubie Akademii Jazzu
Miejskie Centrum Kultury i Akademia Muzyczna zapraszają do udziału w 27. edycji Klubu Akademii Jazzu. Koncerty, które odbywają się nieomal od dekady, zdążyły już wrosnąć w kulturalną mapę miasta. Najbliższy – już 27 listopada o godz. 19:00.


Ideą wydarzeń w ramach Klubu Akademii Jazzu jest prezentacja wielkich postaci świata jazzu i muzyki rozrywkowej, która jest jednocześnie prowokacją do demonstracji nieodkrytych talentów studenckich. W tej edycji autor i pomysłodawca cyklu, kontrabasista i pedagog – Grzegorz Nadolny, przybliży publiczności postać polskiego kompozytora i aranżera Henryka Warsa.

Popularność ponadczasowych piosenek tego autora zna chyba każdy: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nic o Tobie nie wiem” czy „Ach, jak przyjemnie”. Stały się one kanonem przebojów polskiego kina przed II Wojną Światową. Nie zabraknie także utworów napisanych już w USA, gdzie kompozytor osiadł po wojnie i gdzie po wielu latach trudów rozpoczął współpracę z hollywoodzką fabryką snów.

W pierwszej części koncertu usłyszymy wykład dotyczący postaci Henryka Warsa prowadzony przez Grzegorza Nadolnego i opracowania jego kompozycji w wykonaniu studentów w składzie:
Kinga Zielska – śpiew;
Dominik Haliniak – trąbka;
Alan Balcerowski – flet, klarnet, saksofon;
Maciej Bąk – fortepian;
Mateusz Bliskowski – gitara;
Marek Krause – gitara basowa;
Michał Chojnacki – perkusja.

Druga część koncertu będzie gratką dla koneserów jazzowej pianistyki. Kuba Stankiewicz zaprezentuje słuchaczom swoje opracowania muzyki Henryka Warsa na fortepianowe trio. Płyta jego autorstwa The Music Of Henryk Wars to kompilacja urody oryginalnych melodii w połączeniu z powściągliwością wyrazu i brzmienia klasycznego, swingującego zespołu. Wstrzemięźliwa wirtuozeria, staromodna elegancja i niepowtarzalna atmosfera są dostrzegalną dominantą tych opracowań. W koncercie towarzyszyć mu będą Grzegorz Nadolny na kontrabasie i Piotr Biskupski na perkusji.

Koncert odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 19:00 w sali kinowo – widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Wstęp: 15 zł.