logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Teatr wychodzi w miasto
Zgodnie z zapowiedziami, Teatr Polski w Bydgoszczy wychodzi w miasto. Po premierowym weekendzie z „Ameryką” w reżyserii Julii Holewińskiej, która gościła na małej scenie TPB, Teatr Polski udaje się z kolejnym repertuarowym spektaklem w inną przestrzeń. Tym razem zaprosi widzów do auli I LO. Bilety w specjalnej cenie już w sprzedaży.


Inspirowana „Antygoną” Sofoklesa sztuka „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak jest pierwszym spektaklem w nowym sezonie artystycznym, który grany będzie poza siedzibą Teatru Polskiego – w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, przy Placu Wolności 9.

"Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie" to spektakl, który powstał na bazie zespołowego researchu i improwizacji, a wytworzone na czas spektaklu tymczasowe muzeum migrujących  obiektów żałobnych stanie się przestrzenią publicznego uprawniania upamiętnień i opłakiwania.
Jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat? Co można znaleźć na zwierzęcych cmentarzach, w lokalnych muzeach, pod bydgoskimi pomnikami i w strofach Sofoklesa? Jak nauczono nas antyku i pożegnań? Po co mistyfikować, wydobywać to, co nieistniejące i analizować „brak”?

Być może w momencie, gdy żałoba w przestrzeni publicznej staje się elementem polityk konserwujących i wykluczających, odzyskiwanie upamiętnień oraz żałoby - nienormatywnej, amoralnej, marginalnej, „słabej”, naruszającej dany porządek społeczny i kulturowy, ma szanse okazać się skuteczną strategią oporu i zmiany.

- Chcemy zaprosić bydgoszczanki i bydgoszczan do towarzyszenia teatrowi w nowej formule, dlatego przygotowaliśmy specjalną cenę biletów na spektakl „Ach, jeżeli…” w cenie 10 zł dla każdego. Cena obowiązuje na spektakle grane w piątek 16 września i sobotę 17 września o godz. 19.00 – mówi Adrianna Szymczak, specjalistka ds. komunikacji TPB.

Bilety są dostępne w kasie biletowej teatru od środy do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00. Wejście do kasy biletowej znajduje się od strony Parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r. Bilety będzie można kupić również na godzinę przed spektaklem w I LO w Bydgoszczy.

Fot. Natalia Kabanov