logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Teatr Kameralny skrojony na miarę
Trwa ostatni etap prac w rewitalizowanym gmachu Teatru Kameralnego. Projekt uwzględnia oczekiwania zespołu artystycznego oraz sprostał dodatkowym wymogom konserwatora zabytków. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jesienią. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.


Prawie wszystkie prace wykonano przy elewacji głównej części budynku. Na ścianach dominuje  szary kolor szary. Wokół wstawionych okien zastosowano opaski z szarego piaskowca. Wykończeniowe prace prowadzone będą jeszcze przy zrekonstruowanej ścianie od strony ul. Podwale.

Wykonawca po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków przygotowuje się również do wykonania elewacji zabytkowego budynku przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Będzie ona utrzymana w jasnej kolorystyce. Wykonana zostanie też imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. W tym obiekcie mieścić będzie się sala wielofunkcyjna.

Montowane są urządzenia  techniki scenicznej. Ta część budynku zyskuje też wygłuszenie zapewniające odpowiednią akustykę.

Pod sufitami rozprowadzane są ostanie instalacje i montowane są podwieszane sufity. Budynek będzie wyposażony w nowoczesny system wentylacji/klimatyzacji. Zgodnie z uwagami artystów zmodyfikowano część instalacji przystosowując ją m.in. do najnowszych typów oświetlenia. Wprowadzono też inne niewielkie zmiany, które poprawią  funkcjonalność obiektu i ułatwią późniejsze przygotowywanie wydarzeń kulturalnych.

Ostatnie ściany zyskują tynki i gładzie. W toaletach rozpoczął się biały montaż. Kolejne pomieszczenia zyskują posadzki.Obiekt będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część korytarzy ma charakter pochylni.

W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja  kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też  prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców.

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Na potrzebę utworzenia drugiej sceny zwracały też uwagę środowiska kulturalne. Inwestycja została poza tym wpisana do Strategii Rozwoju Kultury na lata 2017-2026.  Roboty budowlane pochłoną około 28 mln złotych. Pomagają nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.

Warto wiedzieć

Instytucja Teatru Kameralnego została wznowiła swoja działalność z końcem 2019 roku. Tymczasowo ze względu na brak docelowej siedziby współpracuje z wieloma innymi instytucjami kultury m.in. Operą Nova i Miejskim Centrum Kultury.  Teatr organizuje wydarzenia adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Mimo braku docelowej siedziby i ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną  zrealizował już wiele ciekawych wydarzeń w użyczonych pomieszczeniach oraz on-line. Więcej informacji o jego działalności znajduje się TUTAJ.