logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Święto teatru – „Kopciuszek” na bydgoskiej scenie
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru już w najbliższą niedzielę 17 marca na bydgoskiej scenie zobaczyć będzie można Kopciuszka Joëla Pommerata. Na uroczystej gali prezydent miasta wręczy nagrody dla ludzi kultury.


27 marca to wyjątkowy dzień dla środowisk teatralnych na całym świecie. To właśnie wtedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.

Bydgoska scena zamierza świętować nieco wcześniej, bo już 17 marca. O godz. 17.00 w Teatrze Polskim odbędzie się pokaz spektaklu „Kopciuszek” Joëla Pommerata w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Francuski dramatopisarz sparafrazował znaną na całym świecie baśń braci Grimm i uczynił z niej błyskotliwą opowieść o dojrzewaniu, godzeniu się ze stratą i walce o własne poczucie wartości.  W przedstawieniu występują: Katarzyna Figura, Dagmara Mrowiec - Matuszak, Emilia Piech, Michalina Rodak, Marian Jaskulski, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński, Antonina Choroszy (głos) oraz Jędrzej Dolata i Jacek Grabarczyk.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie gala, w trakcie której wręczone zostaną nagrody dla ludzi kultury, przyznawane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego.