logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery. Duże europejskie dofinansowanie. Raport nr 11
Blisko 25 milionów zł unijnej dotacji w ramach Programu FEnIKS 2021-2027 zostało przyznane Operze Nova na rozbudowę IV kręgu. To największa inwestycja realizowana w Salonie Miasta. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku.


Jednym z priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) jest kultura – wzmocnienie jej roli w rozwoju gospodarczym i społecznym poprzez nowoczesną infrastrukturę, odpowiadająca na potrzeby współczesnych odbiorców. Opera Nova zgłosiła projekt pt. Rozszerzenie funkcjonalności Opery Nova poprzez rozbudowę o IV krąg w ramach naboru w trybie konkurencyjnym do Programu FEnIKS 2021-2027. Spełnił on wymagane kryteria i w związku z tym podjęto decyzję o przyznaniu Operze Nova dofinansowania w wysokości 24 183 597,87 zł. To istotne wsparcie dla inwestycji, którą w połowie finansują Urząd Marszałkowski oraz Miasto Bydgoszcz.

- To bardzo dobra wiadomość dla regionu i miasta - mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Istotnie odczujemy to w wydatkach na inwestycje. Słowa uznania należą się dyrekcji instytucji,  która przygotowała bardzo dobry wniosek o dofinansowanie zadania.

Rozbudowa Opery Nova to największa inwestycja realizowana w Salonie Miasta. Prace budowlane przy IV kręgu kosztują 116  mln zł. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie (wkładu własnego) z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się  w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją. Więcej informacji o zaawansowaniu prac i realizowanym projekcie znajduje się w "Raporcie nr 10".

IV krąg Opery pomieści między innymi :

  • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób,
  • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery,
  • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych,
  • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób,
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Drugą częścią inwestycji jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów.