logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Premiera w bydgoskim teatrze – "Maria Antonina. Ślad królowej"
Historia Marii Antoniny, królowej Francji skazanej na śmierć to temat najnowszej premiery w Teatrze Polskim. Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi będzie można zobaczyć w sobotę 17 lutego.


To trzecia premiera w obecnym sezonie na deskach bydgoskiej sceny. Widzowie zobaczą spektakl „Maria Antonina. Ślad królowej” w  reżyserii Wojciecha Farugi, który w TPB zrealizował do tej pory dwa spektakle – „Wszyscy Święci” (2012) oraz „Trędowata. Melodramat” (2014). 
 
Spektakl przedstawia historię Marii Antoniny, królowej Francji, skazanej na śmierć podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Spektakl pokazuje z mniej oczywistej perspektywy temat Rewolucji Francuskiej, jej mechanizmy i skutki. W ostatnich latach na bydgoskiej scenie pojawiły się trzy tytuły poruszające na kilku płaszczyznach temat Wielkiej Rewolucji – „Sprawa Dantona” (2008) w reż. Pawła Łysaka, „Thermidor” (2014) w reż. Pawła Wodzińskiego oraz „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” (2016) w reż. Wiktora Rubina. Fakty i mity związane z Marią Antoniną w naturalny sposób tworzą kolejną odsłonę inscenizacji rewolucyjnych.

Faktomontaż, zaproponowany przez Sebastiana Majewskiego i Wojciecha Farugę, to połączenie jedenastu scen obrazujących wiele lat z życia Marii Antoniny. Królową zobaczymy z perspektywy różnych etapów jej życia. Będą to jednak nie tylko „twarde” fakty, ale przede wszystkim profile, obrazy królowej kształtowane przez opinie ludzi, a mniej przez jej realne działania (często rzekome, wymyślone).


„Maria Antonina. Ślad Królowej”. Reżyseria i scenografia: Wojciech Faruga, tekst pilgrim / Majewski, kostiumy: Konrad Parol, muzyka - Joanna Halszka Sokołowska, inspicjent: Hanna Gruszczyńska

Występują: Dorota Furmaniuk, Emilia Piech, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Adam Graczyk, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski,Jerzy Pożarowski, Jakub Ulewicz.

Premiera spektaklu - 17 lutego, godz. 19.00.

Kolejne terminy spektakli: 
18 lutego, godz. 16.00
22-24 lutego, godz. 19.00
21 marca, godz. 19.00
22 marca, godz. 19.00 [premiera belferska]
23 marca, godz. 11.00, 19.00 [Międzynarodowy Dzień Teatru]
24 marca, godz. 19.00