logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Poznajmy wyjątkową historię Bydgoszczy
Barki, berinki, bromberki przez lata przepływały przez Bydgoszcz. Wystawę im poświęconą można oglądać w Muzeum Kanału Bydgoskiego.


Dzisiejszy wernisaż jest początkiem serii czterech wystaw, które poświęcone będą jednostkom pływającym w bydgoskim obszarze wodnym. - Projekt realizowany będzie przez cztery lata. Każdego roku pojawi się jedna wystawa. Zaczynamy od barek, których sporo pływało  - informuje Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Autorzy wystawy skupili się na czterech miejscach w których barki w przeszłości można było bardzo często spotkać. To Kanał Bydgoski, okolice Śluzy Miejskiej, Wyspa Młyńska i Most Staromiejski.
Barki często budowane były nie w stoczniach, jak chociażby w przypadku Barki Lemara, ale czasami w miejscach, które trudno identyfikować z budową jednostek wodnych, stanowiły o kolorycie nadwodnym w naszym mieście.
- W muzeum można oglądać archiwalne zdjęcia, pocztówki przedstawiające barki. Pokażemy także dwa modele. Będzie można się dowiedzieć np. z czego składała się barka. W tle zobaczymy również piękny bydgoski waterfront- dodaje Tomasz Izajasz.
Oficjalne otwarcie wystawy "Barki na Bydgoskim Obszarze Wodnym" nastąpi w środę (14.12) o godz. 17. Będzie można ją oglądać do maja przyszłego roku w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10. Wstęp wolny.