logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Polacy na podium prestiżowego konkursu pianistycznego
Znamy laureatów Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam". To jeden z najważniejszych konkursów muzycznych dla młodych pianistów (od 14 do 21 lat) , który zakończył się w Bydgoszczy w poniedziałek 30 października.


Koncert galowy laureatów odbył się 30 października w Filharmonii Pomorskiej.  W jury konkursu zasiedli wybitni polscy i zagraniczni pianiści – laureaci konkursów międzynarodowych oraz krytycy muzyczni: Ewa Osińska – przewodnicząca (Francja), Valentina Igoshina (Rosja), Beata Bilińska (Polska),  Ian Hobson (USA), Jan Popis (Polska).

W tym roku jury pod przewodnictwem Ewy Osińskiej (Polska, Paryż) przyznało następujące nagrody:

I Nagroda /prize ARSENII MUN Rosja
II Nagroda / prize TOMASZ CZESŁAW MARUT Polska
III Nagroda /prize ADAM MIKOŁAJ GOŹDZIEWSKI Polska
IV Nagroda /prize ILLIA OVCHARENKO Ukraina
V Nagroda /prize WANG CHONG Chiny
VI Nagroda /prize SHENG YECHENG Chiny

Nagroda Chopinowska / Chopin prize ADAM KAŁDUŃSKI Polska
Nagroda za najlepsze wykonanie utworu
Karola Szymanowskiego / Szymanowski prize ILLIA OVCHARENKO Ukraina.

Warto wiedzieć:

W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych w Monachium. W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty i pianiści, którzy później zajmowali najwyższe lokaty na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, m.in. Rafał Blechacz, Juliana Avdeeva.

W 2014 roku, X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Bydgoszczy, wygrał 19-letni Szymon Nehring, późniejszy finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Szymon Nehring, w 2017 roku, jako pierwszy Polak w historii zwyciężył XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs w Tel-Avivie.

Począwszy od II Konkursu w 1996 roku, pianistom podczas ich prezentacji konkursowych towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej.