logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ostatnie bilety na „Zemstę nietoperza”
Dobra wiadomość dla miłośników sztuki operowej! W najbliższy weekend na deskach Opery Nova będzie można obejrzeć słynną operetkę Straussa „Zemstę nietoperza”. Zostały ostatnie bilety.


Rozszyfrujmy tytułowego nietoperza: w początkach XIX wieku ogromną popularnością cieszyły się maskarady. Dwaj bohaterowie straussowskiej operetki wybrali się na bal maskowy: Eisenstein przebrany za motyla, Falke - za nietoperza. Nazajutrz Falke (po wypiciu słusznych ilości szampana) obudził się pod drzewem w parku, gdzie zostawił go lekkoduch Eisenstein. Biedny Falke musiał wędrować do domu odprowadzany docinkami przechodniów kpiących z nietoperza w biały dzień. Poprzysiągł, że weźmie odwet na dowcipnisiu. I tu zaczyna się akcja „Zemsty nietoperza”.

„Zemsta nietoperza” Straussa uchodzi za operetkę wzorcową dla swego gatunku i zawiera co najmniej dwa komponenty, które czynią z niej arcydzieło. Po pierwsze - wspaniałą muzykę: walce, polki i arie, przed którymi drżą śpiewacy, gdyż wymagają wielkiej rozpiętości głosu. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i cudowna uwertura, która wprost porywa do tańca. Po drugie - dowcipne i intrygujące libretto, łączące paryską frywolność literackiego pierwowzoru, pełną wdzięku i elegancji komedię salonową i wiedeńską krotochwilę. Geniusz Straussa połączył to harmonijnie, wplatając do II aktu scenę balu u księcia Gigi.

Okazja do obejrzenia i wysłuchania tej słynnej operetki już w najbliższy weekend. „Zemsta nietoperza” w Operze Nova – 26 i 27 lutego o godz. 19:00 i 28 lutego o godz. 18:00. Ostatnie bilety można kupić TUTAJ.

 

fot. Marek Chełminiak