logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

ODWOŁANE Kim były bydgoskie fotografistki?
Kim były pionierki bydgoskiej fotografii zawodowej i co dziś wiemy o ich zdjęciach? Między innymi na te pytania będą się starały odpowiedzieć Małgorzata Czyńska i Katarzyna Gębarowska, autorki książki „Zawód: fotografistka”. Spotkanie z autorkami książki odbędzie się 25 marca o 18:00 w Domu Spotkań z Historią. Wstęp jest wolny.


Bohaterkami książki są fotografistki – emancypantki, kobiety aktywne zawodowo, pasjonatki fotografii i właścicielki własnych interesów. Pochodziły z różnych zakątków Polski, a Bydgoszcz obrały za swoją Ziemię Obiecaną. Sześć kobiet i sześć barwnych opowieści, ukazanych w atelier fotograficznym i w życiu prywatnym. Odważne wybory zawodowe, miłosne historie, radości i tragedie. W tle dwudziestolecie międzywojenne, dynamiczny czas zmian politycznych i społecznych.

Spotkanie z autorkami książki, Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską, poprowadzi Adam Mazur, który napisał o tej publikacji tak:  Książki dzielą się na piękne albo mądre. Fotografistki zrywają z tym stereotypem, przedstawiając w bogato ilustrowanym tomie fascynujące historie sześciu niezwykłych kobiet. Pionierki bydgoskiej fotografii zawodowej swoim życiem wciągają czytelnika w wir emocji niosących kobiety walczące o spełnienie swoich marzeń. To książka przewracająca utarte schematy ciążące nie tylko historii fotografii.

Wspaniały projekt graficzny książki to dzieło dziewczyn z Hekla Studio: Paulina Ufnal i Monika Proniewska.