logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kultura ProNatura – Smukała pachnąca żywicą
Występy orkiestry „Dzieci kontra śmieci”, zabytkowa śmieciarka „Jelonek”, konkursy, zabawy, warsztaty i spacery edukacyjne, a także rejsy łodzią, gry miejskie oraz wiele atrakcji związanych z ekologią – już w niedzielę 13 czerwca startujemy z kolejną odsłoną akcji Kultura ProNatura.


Projekt Kultura ProNatura jest propozycją plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Projekt zainaugurowany został podczas Prologu Festiwalu Drums Fusion. Teraz czas na kolejne odsłony akcji.

W niedzielę, 13 czerwca spotkamy się w Smukale. Towarzyszyć nam będzie Dziecięca Orkiestra Recyklingowa prowadzona przez Jacka Kwaśniaka, bydgoskiego perkusistę. Pod jego czujnym okiem dzieci samodzielnie stworzyły instrumenty perkusyjne z surowców wtórnych. Powstały z kartonów, butelek plastikowych, kawałków mebli, garnków, pudełek, puszek i wiader. I to właśnie na nich zagrają podczas koncertu.

Będzie można zobaczyć historyczną śmieciarkę z lat 70. Długo nieużywany pojazd marki Jelcz został odrestaurowany przez firmę ProNatura, która zdecydowała się przywrócić ją do życia pokazując jednocześnie sens działań recyklingowych. Poznamy też historię tego zabytkowego obiektu. Będzie można zrobić sobie przy niej zdjęcie.

Tym samym połączymy świetną zabawę z edukacją ekologiczną dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Będziemy także rozdawać nasiona, a także zapraszać na zajęcia z tworzenia przedmiotów z odzysku.

W kolejne letnie niedziele pojawimy się w Śródmieściu na Bocianowie, na Barce Lemara, nad Starym Kanałem, a także w Starym Fordonie. Finał akcji odbędzie się 22 sierpnia w Wakeparku w Myślęcinku.

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.


KULTURA ProNATURA – program
13 czerwca, godz. 12.00-14.00

“Smukała pachnąca żywicą”- Smukała/Opławiec

12.00 – UKS: koncert Orkiestry Projektu “Dzieci Kontra Śmieci”
12.20, 13.00, 13:30 - rejsy łodzi na trasie UKS – PLAŻA lub odwrotnie
12.30 – joga na plaży
12.30 – UKS – konkursy ekologiczne
13.00 – Plaża: zejście płetwonurków na podwodną “wyprawę oczyszczającą”
13.30 – sesja zdjęciowa na plaży pod hasłem “Jak w Kanadzie”
14.00 – UKS – wykład na temat ekologicznego ogrzewania i dofinansowania wymiany pieców węglowych przez Miasto, pokaz materiału filmowego płetwonurków, ognisko


UWAGA! Już 12 czerwca, w sobotę odbędzie się osiedlowe sprzątanie (miejsce: ul. Smukalska 177: teren Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz Parafii Rzymskokatolickiej, plaża nad Brdą).