logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Żłobkowana elewacja w nowej odsłonie
Kamienica przy ul. Garbary 16 wkrótce zyska elegancka elewacje w piaskowym kolorze. To jedna z 14 zabytkowych budowli, które wypięknieją dzięki miejskim dotacjom konserwatorskimi.


Budynek na Okolu pochodzi z 1900 roku i ma duże walory zabytkowe. Liczy 3 kondygnacje i poddasze. Pełni funkcję mieszkalna. Zbudowano go na planie  litery L. Symetryczną elewację od strony ulicy  Garbary zdobią m.in. pilastry, gzymsy, żłobkowane faktura części tynków i motywy roślinne. Na odrestaurowanej elewacji dominować ma kolor piaskowy. Odnowiona ma zostać również brama. Koszt prac szacowany jest na blisko 80 tysięcy złotych. Blisko połowę tej kwoty stanowić będzie miejskie dofinansowanie.

Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 14 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,3 mln zł. Miasto pozyskało też dodatkowe środki europejskie na prace konserwatorskie przy murach miejskich, spichrzach oraz gmachach schroniska młodzieżowego i sierocińca. W ostatnich latach w celu rewitalizacji Starego Miasta stosowany jest cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także  nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie,  konkursy, przebudowa ulic, placów i mostów wokół Starego Miasta. Funkcjonuje społeczna rada d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty. Szereg interwencji podejmuje plastyk miasta.