logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Teatr na Okolu odzyskuje blask




Miejska dotacja na prace konserwatorskie pozwoli zrealizować kolejny etap prac w zespole budynków przy ul. Wrocławskiej 7-11. Właściciel obiektu ma w planach stworzenie tam teatru rewiowego.


Zespół murowanych budynków o charakterze restauracyjnym i teatralnym powstał pod koniec XIX wieku. Tego typu obiekty były ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu oraz życia towarzyskiego. W 1972 roku obiekty zajęła firma Pasamon, która prowadziła filię głównego zakładu. Następnie w zabudowaniach funkcjonował komis meblowy. Od 2013 roku nowy właściciel stara się przywrócić obiektom pierwotną funkcję. Budynek chociaż pełnił  funkcję produkcyjną, nie stracił swojego uroku. Zachowały się w nim charakterystyczne, secesyjne zdobienia. Największa sala ma 780 metrów kwadratowych i może pomieścić około  600 osób.

Miejska dotacja na prace konserwatorskie pozwoli na remont elewacji szczytowej od strony wewnętrznej dziedzińca. Wartość tych prac szacowana jest na 80 tysięcy złotych. Miejskie wsparcie to 30 tysięcy zł. Wcześniej miasto wsparło szereg innych prac konserwatorskich przy tym obiekcie, między innymi remont dachu. Właścicielowi obiektu udało się zrealizować szereg innych prac dzięki, którym zespół zabudowań prezentuje się coraz ładniej. Doskonale prezentuje się już elewacja. Sukcesywnie odnawiane są wnętrza. Dziedziniec jest na razie zapleczem budowy.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do  właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.