logo miasta - trzy kolorowe spichrze

David Lynch na Camerimage 2017!
David Lynch, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najciekawszych twórców kina spotka się z uczestnikami tegorocznego festiwalu Camerimage. Artysta porozmawia z widzami po projekcji dwóch odcinków nowego sezonu „Twin Peaks”.


David Lynch nie po raz pierwszy pojawia się na Camerimage - w roku 2000 odebrał nagrodę dla Reżysera o Wyjątkowej Wrażliwości Wizualnej. W tym samym roku, wraz z autorem zdjęć Fredem Elmsem, otrzymał także Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Podczas ceremonii otwarcia 14. edycji Festiwalu minister kultury Waldemar Dąbrowski wręczył Davidowi Lynchowi Order za Wkład w Polską Kulturę. W tym samym roku Festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć reżysera. Festiwalowa publiczność kilkakrotnie miała okazję oglądać jego dzieła filmowe. W 2001 film "Mulholland Drive" brał udział w Konkursie Głównym. W roku 2002 filmy Lyncha można było natomiast zobaczyć w ramach retrospektywy autora zdjęć Freddie`ego Francisa. W 2012 roku David Lynch otworzył towarzyszącą Festiwalowi wystawę swoich litografii

W tym roku Lynch także gościć będzie w Bydgoszczy – widzowie będą mogli obejrzeć dwa pierwsze odcinku nowego sezonu kultowego serialu „Twin Peaks”. To wyjątkowa okazja obejrzenia tych niezwykłych, bogatych w symbole i warstwy wizualne części serialu w warunkach kinowych, z doskonałym dźwiękiem oraz obrazem. Seans odbędzie się 14 listopada (wtorek) o godzinie 15.30 w Operze Nova. Po seansie David Lynch spotka się i porozmawia z widzami.

UWAGA: Wejście na seans „Twin Peaks” i spotkanie z Lynchem wyłącznie dla posiadaczy Kart Wstępu Camerimage. Ilość miejsc na sali jest ograniczona, decydować więc będzie pierwszeństwo przybycia.

W ramach Camerimage Lynch otworzy także swoją wystawę „Silence adn Dynamism” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na niej po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można m. in. obrazy olejne, akwarele, fotografie i projekty design autorstwa Lyncha.


Warto wiedzieć:

David Lynch - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, urodzony w 1946 roku w Missoula. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych reżyserów w historii kina. Pierwsze filmy reżyserował już w latach 60., jednak uznanie w branży filmowej przyniosła mu dopiero "Głowa do wycierania" z 1978 roku. Po niej reżyser stworzył dzieła takie jak "Człowiek słoń", "Blue velvet", "Dzikość serca", "Zagubiona autostrada", "Mulholland Drive" czy "Prosta historia". Wielki sukces odniósł też stworzony przez niego serial "Miasteczko Twin Peaks". David Lynch był czterokrotnie nominowany do Oscara (za reżyserię filmów "Człowiek słoń", "Mulholland Drive" i "Blue Velvet" oraz scenariusz do "Człowieka słonia"). Jest również laureatem festiwali w Cannes i Wenecji, Europejskiej Nagrody Filmowej oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień. David Lynch jest członkiem Komitetu Honorowego Camerimage. 

Festiwal Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 11-18 listopada. Więcej na www.camerimage.pl