logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz w roli głównej – nowy film Marcina Sautera
To będzie bardzo bydgoski film – znakomity reżyser i operator filmowy Marcin Sauter pracuje nad swoim najnowszym filmem pt. „Miasto”. Akcja w całości osadzona jest w Bydgoszczy, a główne role zagrają Bartłomiej Topa i Karolina Gruszka. W filmie statystują bydgoszczanie, wśród nich prezydent miasta Rafał Bruski.


Pierwszy klaps na planie filmu fabularnego “Miasto” padł 19 września zeszłego roku. Scenarzystą i zarazem reżyserem jest znakomity bydgoski twórca, Marcin Sauter. To produkcja, w której Bydgoszcz zagra pierwsze skrzypce – nie dość, że film w całości kręcony jest w naszym mieście i jego okolicach, to dodatkowo Bydgoszcz jest wręcz „drugoplanowym” bohaterem opowieści, która łączy w sobie wątki obyczajowe z kryminałem w stylu noir. 

Film ma także gwiazdorską obsadę – główne role grają bowiem Bartłomiej Topa i Karolina Gruszka, a także bydgoszczanin, Piotr Nawrocki. W rolach drugoplanowych pojawią sie m. in.: Robert Więckiewicz, Grzegorz Warchoł oraz Zdzisław Wardejn. Autorem zdjęć jest Marcin Ściegliński, a muzyki - Jerzy Rogiewicz.

Ten obraz będzie bydgoski jeszcze z jednego powodu -statystować w filmie będą bydgoszczanie. Część z nich to znane twarze – w filmie Sautera pojawi się m. in. prezydent Rafał Bruski, jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz, czy Marzena Matowska, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury. Są także znane w naszym mieście osoby ze świata kultury i sztuki.

 

Zdjęcia wciąż trwają – ekipa filmowa kręciła sceny m. in. na ul. Warmińskiego, Dworcowej, Gdańskiej czy na Starym Mieście.   

Zdjęcia do filmu “Miasto” potrwają do marca br., a premiera przewidziana jest na jesień 2020 roku. Film produkuje POKROMSKI Studio (producent m. in. “Marie Curie Skłodowska”), a głównym koproducentem filmu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

Produkcja otrzymała dotację od Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, a także z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Marcin Sauter – laureat Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy i Nagrody Głównej na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Sauter to reżyser i operator wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych ("Żalanasz - Pusty Brzeg”, “Kino objazdowe”, “Pierwszy dzień”, “Za płotem”). Jest również fotografem i fotoreporterem - autorem ponad 20 indywidualnych wystaw fotografii z różnych zakątków świata. Został wyróżniony jako Artysta Roku w kategorii film w plebiscycie zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą. Obecnie wykłada w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Fot. Marcin Szpak