logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoski film niezależny odnosi sukcesy w obu Amerykach
Aktorsko - animowany film “Theatrum Magicum” o 18-wiecznym występie iluzjonisty spodobał się publiczności i jurorom w obu Amerykach. Obraz w reżyserii Marcina Giżyckiego zrealizowany z bydgoską grupą filmową Czarny Karzeł nagrodzono w Las Vegas, Santa Cruz, Jersey City i argentyńskim Corrientes.


Kipiący od barokowych strojów film “Theatrum Magicum”, opowiada o występie iluzjonisty na deskach łańcuckiego teatru w końcu XVIII w, ale realia czasowe traktowane są tu bardzo umownie. W animowanych i aktorskich scenkach można bowiem rozpoznać trzy postaci z zupełnie innych czasów: Kasandra z „Parad“ napisanych przez hrabiego Jana Potockiego, Georges’a Meliesa z jego własnych filmów oraz wielkiego osiemnastowiecznego blagiera barona Munchhausena jakiego znamy z filmu Karela Zemana i ilustracji Gustave’a Dore.

Ale “Theatrum Magicum” to nie traktat o historii kina teatru i nie trzeba mieć teoretycznego przygotowania naukowego, by je obejrzeć. To iluzjonistyczne, wciągające, zabawne i zadziwiające widowisko przeniesione na ekran. Przy kręceniu filmu wykorzystano oryginalną scenerię 18-wiecznego teatru dworskiego w łańcuckim zamku. 

Film spotkał się z gorącym przyjęciem widzów i krytyków na zagranicznych festiwalach. Wystartował w kilkunastu konkursach festiwalowych, na których zebrał już pięć nagród.

Szczególnie polubili go Amerykanie, nagradzając Jury’s Choice Award na Black Maria Film Festival w Jersey City, tytułem najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego na Festival Internacional de Cine de Santa Cruz oraz dwoma nagrodami w Las Vegas, na Action on Film Festival. W Ameryce Południowej obraz otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Short - Long World Festival w argentyńskim Corrientes. 

Obraz wyprodukowała bydgoska Fundacja Kultury Rozruch we współpracy z Grupą Artystyczną Czarny Karzeł, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Z twórcami filmu będziecie mogli spotkać się już niedługo, podczas 5. Festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe OKO NIGDY NIE ŚPI.

Grupa „Czarny Karzeł”

Nieformalna grupa artystyczna Czarny Karzeł powstała w marcu 2009 roku z inicjatywy Marty Filipiak i jej przyjaciół. Grupa na stałe współpracuje z mistrzami kamery - nominowanym do Oscara za zdjęcia Sławomirem Idziakiem oraz znakomitym dokumentalistą Bogdanem Dziworskim.

Już na początku lipca, w podbydgoskim zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku, należącym do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozpocznie się 5. edycja, stworzonego przez tę Czarnego Karła festiwalu Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe “Oko nigdy nie śpi”. Wśród gości zapowiadani są Anda Rottenberg, Czesław Mozil, prof. Zbigniew Mikołejko i inni. Więcej informacji o “Oku”, już niedługo!
 

 Zdjęcie dzięki uprzejmości Grupy "Czarny Karzeł".