logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Będziemy chwalić się dziedzictwem przemysłowym Bydgoszczy
Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W planach jest promocja m. in. turystyki industrialnej, a także rozwój Szlaku TeH2O.


O tym, że rok 2018 będzie Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego zadecydowali radni we wrześniu ubiegłego roku. W środę 14 lutego w ratuszu spotkali się członkowie Komitetu Honorowego, którzy wspólnie debatowali nad najważniejszymi celami obchodów tegoż Roku.

Dziedzictwo przemysłowe stanowi niezwykle ważny element krajobrazu kulturowego naszego miasta. To atut, który może zostać wykorzystany nie tylko jako element lokalnego rozwoju społecznego i gospodarczego, ale też jako czynnik sprzyjający budowaniu marki i pozycji miasta w kraju i za granicą.

To także szansa dla inwestorów, którzy w naszym mieście mogą znaleźć interesujący ośrodek wspierający rozwój ich przedsiębiorstw.
Warto przypomnieć, jak ważny jest historyczny kontekst przemysłowe naszego miasta: wiele z dotychczas istniejących przedsiębiorstw wyrosło z formalnie nieistniejących już firm – zmieniły się nazwy, właściciele, zmodyfikowały się gałęzie produkcji i całe linie produkcyjne w wyniku rozwoju technologii, ale pamięć o początkach tego procesu jest nadal żywa.

Najważniejszymi założeniami Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego jest m. in. promocja dziedzictwa przemysłowego, w tym promocja turystyki industrialnej, a także rozwój Szlaku TeH2O.

Utworzony w 2015 roku Szlak TeH2O (T – jak technika, H – jak historia, O – jak opowieść) zyskuje coraz większą popularność i międzynarodowe uznanie wyrażane przyznanymi nagrodami.

Szlak łączy historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Każda z powieści splata ze sobą losy bydgoszczan - rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników - z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła. Na Szlak TeH2Oskłada się 15 obiektów, które łączą przemysłowe  i rzemieślnicze tradycje Miasta. Wśród tych obiektów znajdują się: Kanał Bydgoski, Wyspa Młyńska, Exploseum, Spichrze nad Brdą, Muzeum Fotografii przy WSG, Dawna Gazownia Miejska, Hala Pomp Wodociągowych, Introligatornia, Fabryka Obrabiarek do Drewna, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Farmacji „Apteka pod Łabędziem”, Warzelnia Piwa Bydgoszcz czy barka „Lemara”.