logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Pokładowa Lekcja Sztuki - australijski rzeźbiarz i bydgoski malarz na Barce Lemara

2020-08-07 13:00
2020-08-07 14:00
Barka "Lemara"
Pozostałe
Barka "Lemara"

To będzie doskonała okazja do podpatrzenia artystów przy pracy – na Barce Lemara australijski rzeźbiarz Garry Greenwood stworzy na oczach widzów niezwykłą instalację – rzeźbę wykonaną z siatki. Towarzyszyć będzie mu bydgoski artysta – amator Zbigniew Wypijewski tworzący w stylu art – brut. Obaj przez trzy dni dzielić będą się swoją twórczą energią na Lemarze. Zapraszamy na „Pokładową Lekcję Sztuki”! W sobotę, 8 sierpnia na finisażu wystąpi z koncertem brytyjska artystka Louise Wright.
Na pokładzie spotkają się artyści z dwóch zupełnie różnych światów. Garry Greenwood, artysta rzeźbiarz pochodzący z Australii przygotowuje dla bydgoszczan rzeźbę przedstawiającą kobietę i mężczyznę. Jego instalacje wykonywane są niecodzienną techniką – budulcem jest zwykła siatka ogrodowa, a same rzeźby wyglądają jak zrobione na szydełku. Wiele jego prac zdobi krajobrazy państw azjatyckich – jedną z bardziej znanych jest postać bogini z rozwianymi wiatrem włosami w Indiach, a sama instalacja idealnie wkomponowuje się w krajobraz.
Dlaczego Barka Lemara? Greenwoodowi tradycje szyperskie nie są obce – pracował w Australii na holowniku, gdzie zajmował się przygotowaniem transportu. Do Bydgoszczy trafił dzięki swojej kolejnej pasji – podróżowaniu. Podczas wojaży spotkał Mirosławę Kajzer, bydgoszczankę i autorkę podróżniczego bloga.
Nad rzeźbą pracuje od trzech tygodni w Gdyni – ale to na Lemarze, od 5 do 7 sierpnia będzie kończył swoje dzieło i składał w całość szydełkową instalację. Po finisażu, rzeźba popłynie na Barce aż do Torunia, gdzie będzie atrakcją tegorocznego Festiwalu Wisły.
Podczas „Pokładowej Lekcji Sztuki” Greenwood nie będzie tworzył sam. Obok stanie sztaluga bydgoskiego malarza intuicyjnego – Zbigniewa Wypijewskiego. Przez kilka ostatnich lat namalował około 3 tys. obrazów, które zadziwiły i zachwyciły jurorów Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki. Wypijewski aż trzy razy był w gronie jego zwycięzców.
Trzydniowa „Pokładowa Lekcja Sztuki” i praca dwóch żywiołowych artystów rozpocznie się 5 sierpnia o godz. 13.00 na Barce Lemara i trwać będzie do piątku, 7 sierpnia. W sobotę, 8 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się finisaż, któremu towarzyszyć będzie koncert.
I to nie byle jaki – wystąpi pochodząca z Anglii Louise Wright. Śpiewa, komponuje i angażuje się w prace charytatywne. Wraz z mężem Michałem Joachimowskim (pochodzącym z Bydgoszczy) współpracują z organizacją pozarządową International Care Ministries, która zajmuje się pomocom najuboższym w Azji.
W 2010 Louise Wright stworzyła na Filipinach chór składający się z dzieci żyjących na skraju ubóstwa. Szesnaścioro z nich stało się ambasadorami reprezentującymi rodziny, które żyją w podobnych warunkach. Dzieci z chóru odwiedziły kilkakrotnie Hong Kong i Stany Zjednoczone – występując opowiadały swoje historie muzyką, poruszając serca widowni i pokazując wiarę w lepszą przyszłość. Z kolei Michał Joachimowski złożył z nagranego materiału film dokumentalny „Short Steps.” Louise Wright ma na swoim koncie trzy albumy, które nagrywała z muzykami z różnych zakątków świata. Utworów z tych płyt posłuchać będzie można podczas występu na Barce.
Wydarzenia obędą się przy zachowaniu epidemiologicznych środków ostrożności. Wstęp wolny.
„Pokładowa Lekcja Sztuki”- barka Lemara – 5-7 sierpnia, start codziennie o godz. 13.00.
Finisaż – 8 sierpnia, sobota, godz. 18.00.
Koncert Louise Wright – 8 sierpnia, sobota, godz. 18.30.

____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl