logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Egzystencja, metafizyka i kultura

2019-03-19 18:00
2019-03-19 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Pozostałe
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Serdecznie zapraszamy 19 marca 2019 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, na spotkanie z Kazimierzem Świegockim, którego twórczości poświęcona jest, wydana w październiku 2018 roku książka pod redakcją Roberta Mielhorskiego i Doroty Utrackiej. Spotkanie z autorem i redakcją wydawnictwa poprowadzi Marek Siwiec. Wieczór uświetni wystawa autorstwa Jacka Solińskiego i Jana Kaji. Wstęp wolny.
Egzystencja, metafizyka i kultura w pisarstwie Kazimierza Świegockiego to drugi w porządku, po Poezji i egzystencji (1999), tom monograficzny poświęcony temu twórcy. Traktujemy z założenia wielokierunkowy dorobek [autora Kamienia i czasu] jako jedną, koherentną całość: począwszy od pojedynczego wiersza, a skończywszy na historycznoliterackich rozprawach, esejach czy autointerpretacjach. Dlatego też niniejsza wieloautorska praca, zestawiająca głosy badaczy z różnych ośrodków (i krajów nawet), reprezentujących różne szkoły metodologiczne, jest z gruntu polifoniczna. […] poezja i artystyczny światopogląd Kazimierza Świego-ckiego są konsekwentnym wołaniem o racje klasycznego piękna w nieklasycznym świecie estetycznych i aksjologicznych ambiwalencji; wołaniem o ludzkie prawo ewoluowania na drodze ku wartościom. Nie zrozumiemy jednak istoty tego pisarstwa, jeśli pominiemy jego naczelny, najważniejszy postulat — postulat aksjologiczny wobec obecnej sytuacji panującej w świecie idei i hierarchii potrzeb duchowych współczesnego człowieka.
(Od Redaktorów)
Kazimierz Świegocki – ur. w 1943 roku we wsi Łopatki k. Lasku, poeta, krytyk literacki, eseista, filozof, literaturo-znawca. Ukończył studia polonistyczne na UŁ i filozoficzne na UW, gdzie się następnie doktoryzował na Wydziale Polonistyki; uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Humanistycznym UMK. Współorganizował wystąpienia studenckie w marcu 1968 roku na UŁ. Debiutował w prasie w roku 1959, książką w 1974 (zbiór Genealogia). Ogłosił w sumie 5 tomów wierszy, ponadto Poezje wybrane w serii „Biblioteka Poetów” LSW (2004) oraz Kamień i czas. Wiersze, poematy, eseje (2014). Wybory jego wierszy ogłoszono w przekładach na język rosyjski i biało-ruski, utwory tłumaczono także na języki: angielski, czeski, francuski serbski i ukraiński. Opublikował tomy naukowe i eseistyczne: Światopogląd poetów ziemi (1996), Od roman-tyzmu do postmodernizmu. Wybrane szkice literackie 7970-2003 (2006, nominacja do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida), Człowiek wobec Boga i świata w poezji (2006), Norwid i poeci Powstania Warszawskiego (2007, Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida), Wizje człowieka w poezji Mickie-wicza, Norwida i Leśmiana (2009, 2013). Otrzymał Nagrodę irn. Zygmunta Krasińskiego w dziedzinie poezji religijnej i metafizycznej (XXIII Warszawska Jesień Poezji, 1994), Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za poezję i prace norwidologiczne (2007). Jego twórczości poświęcono pokonferencyjny tom Poezja i egzystencja. O twórczości poetyckiej Kazimierza Świegockiego. Studia – szkice – interpretacje (1999).
Robert Mielhorski – poeta, krytyk literacki, prozaik, historyk literatury oraz profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współautor tomu „Egzystencja, metafizyka i kultura”.
Galeria autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny miasta Na jej której wizerunek złożyły się wieloletnie doświadczenia działalności wydawniczej i ekspozycyjnej obejmującej sztukę figuratywną o przesłaniu metaforycznym, sztukę konceptualną, ekspresjonizm, malarstwo metafizyczne, poezję wizualną, sztukę poczty, sztukę książki, sztukę związaną z szeroko rozumianym sacrum. Galeria Autorska to przenikające się formy z zakresu: plastyki, fotografii, konceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i filozofii. Zaprezentowany wybór prac będzie można oglądać do 24 marca 2019.

______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl