logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Jarmark Kujawsko-Pomorski pełen regionalnych smaków

2018-09-09 11:30
2018-09-09 17:30
Park Myślęcinek
Pozostałe
Park Myślęcinek

W niedzielę 9 września Myślęcinek stanie się stolicą folkloru naszego województwa za sprawą Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabraknie tańca, muzyki, regionalnych rarytasów i rękodzieła
Jarmark Kujawsko-Pomorski zadomowił się już na dobre w kalendarzu myślęcińskich imprez i patrząc na coroczną frekwencję, zyskał sympatię odwiedzających. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.30 na dawnych terenach wystawienniczych u podnóża ulicy Konnej.
Po raz pierwszy zagości na jarmarku Bitwa Regionów- Bitwa na smaki. To ogólnopolski konkurs dla kół gospodyń wiejskich składający się z dwóch etapów. Pierwszy etap, eliminacyjny w danym województwie, wyłoni trzy najlepsze koła z danego regionu. Komisja konkursowa wybiera najciekawsze trzy smaki i zaprasza zwycięskie zespoły na finał do Myślęcinka. Drugi etap to prezentacja właśnie podczas Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego. Gospodynie na miejscu przygotują regionalne dania główne i zaprezentują je przed profesjonalnym jury.
Bitwa Regionów to świetna okazja do poznania kuchni i obyczajów różnych regionów Polski- nie tylko przez publiczność, ale także uczestników konkursu. Po raz pierwszy zagoszczą w Myślęcinku Koła Gospodyń Wiejskich z województw: śląskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.
Poza Bitwą Regionów, w Myślęcinku przyznane zostaną także złote, srebrne i brązowe Rarytasy Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszych przysmaków imprezy.
Na polanie natomiast wystawią się rękodzielnicy, wytwórcy smakołyków, przetworów, miodu, a także sprzedawcy roślin i akcesoriów ogrodniczych.
SCENARIUSZ
11.30 – 11.45 Powitanie wraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Kujawia” z Koronowa
Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” jest orkiestrą założoną w 2017 roku. Kapelmistrzem orkiestry jest adiunkt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor dyrygentury Mirosław Kordowski. Instruktorami są Miłosz Kordowski i Andrzej Pawlak. Orkiestra, biorąc udział w festiwalach, konkursach i przeglądach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywała nagrody grand prix, zajmowała I, II, III miejsca lub była wyróżniana 54 razy, z czego 30 wyróżnień miało rangę ogólnopolską, a 24 rangę międzynarodową (w tym tytuł Mistrzów Europy 2015 podczas Mistrzostw Europy w Niemczech).
11.45 – 12 Stowarzyszenie „Dworek Polski” – nauka poloneza
Stowarzyszenie „Dworek Polski” to organizacja pozarządowa, która działa od 2 lipca 2013r. Jej członkami są młodzież oraz osoby dorosłe, miłośnicy polskiej kultury i tradycji dworku polskiego. Polską kulturę upowszechnia poprzez wydarzenia kulturalne i edukacyjne oraz działalność artystyczną. Ważnym elementem występów są stylizowane kostiumy z epoki, tradycyjne instrumenty, rekwizyty oraz scenografia. W Myślęcinku stowarzyszenie zaprosi wszystkich chętnych do nauki tradycyjnego polskiego tańca, poloneza.
12– 12.20 Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” z Koronowa
12.20 – 12.45 Kapela Ludowa „Łubianioki” z Gminy Łubianka
Kapela Ludowa Łubianioki zajęła I miejsce podczas tegorocznego VIII Kujawskiego Festiwalu Pieśni Ludowej w Inowrocławiu
12.45 – 13 Zespół Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich z Jeżewa
13– 13.20 Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” wraz z „Dworkiem Polskim”
13.20–13.50 Zespół Pieśni i Tańca „Łochowianie”
13.50–14.20 Zespół Pieśni i Tańca "Płomienie"
14.20–14.45 Zespół „Melodia” ze Złej Wsi Małej
14.45–15.10 Zespół Pieśni i Tańca "Płomienie"
15.10–15.30 Zespół ludowy „Pakościanie” z Pakości
Zespół Pieśni Ludowej "Pakościanie" obchodzi właśnie 40-lecie działalności. Powstał w 1978 roku, dzięki inicjatywie pań Marii Wirskiej i Marii Prątnickiej. Nie od razu przyjął nazwę "Pakościanie". Stało się to dopiero w 2010 roku. - Chcieliśmy w ten sposób podkreślić swą przynależność do ziemi pakoskiej, do naszych Kujaw - podkreślają jego członkowie. Główną ideą przyświecającą powołaniu do życia "Pakościan" było propagowanie kultury i obrzędów kujawskich.
15.30–15.50 Kapela Ludowa „Łubianioki” z Gminy Łubianka oraz podziękowania i wręczenie Złotego, Srebrnego i Brązowego Rarytasu Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego
15.50–16.15 Dziecięcy Zespól Ludowy „Frechowne Sznupki” z gminy Sicienko
Frechowne Sznupki to ludowy zespół dziecięcy ze szkoły podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie, prowadzony przez panią pedagog, Wiolettę Juszczak. Dzieci występują w strojach krajeńskich i w repertuarze ludowym.
16.15–16.30 Zespół ludowy „Pakościanie” z Pakości
16.30–16.50 Wręczenie nagród – Bitwa Regionów–Bitwa na smaki
16.50–17.15 Zespół Ludowy „Wesołe Gospodynie” z Koronowa
17.30 Zakończenie

____________________      
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).       
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl       
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl