logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młyn Rothera. Ostatnie prace na budowie. Raport nr 17




Do finiszu zbliżają się prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młyna Rothera. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne. W odrestaurowanym gmachu będzie funkcjonować Park Kultury. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatnich prac.


W ostatnich tygodniach dużo działo się między innymi na placu przed spichrzem mącznym i młynem. Od strony ul. Mennica ulokowane będzie główne wejście do budynku, a przeszklona na dachu część młyna łączącego oba spichrza będzie pełnić m.in. rolę głównej klatki schodowej. Wykonano pochylnie dzięki czemu zabytkowy gmach będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Schody i podjazdy są wyłożone kamiennymi płytami. Przed budynki nie wróci już parking.

Na tarasach od strony polany dokonano pierwszych prób przy podświetlanych nieckach fontann. Zamontowane zostały też wszystkie podesty. Do grudnia potrwa montaż ostatnich elementów z granitowych okładzin.

Dno niecek jest wyłożone drobną mozaiką w różnych odcieniach szarości. Do nowych funkcji przystosowywano budynek dawnych łazienek i odtworzonej kotłowni. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na rozbiórkę zbędnego szaletu wraz z amfiteatrem na Wyspie Młyńskiej sąsiadującego z placem budowy.



W gmachu spichrzy i młyna trwają typowe prace wykończeniowe. Wykonywane są ostatnie posadzki, gładzie na ścianach działowych i końcowe roboty instalacyjne. Gmach wyposażono też w charakterystyczną stolarkę drzwiową w turkusowym kolorze.



Prace przy tym etapie rewitalizacji gmachu zakończą się w ciągu miesiąca. Z początkiem przyszłego roku planowane są odbiory, rozruchy technologiczne i rozliczenie całego zadania. Inwestycja kosztuje ponad 100 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Warto podkreślić, że wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia i systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo także gmach młyna ze spichrzami, będzie podświetlany po zmroku.  



Obiektem zarządzać będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury, która będzie odpowiedzialna również za aranżację wnętrz. Jednostka pracuje nad przygotowaniem wystaw i wnętrz. Mają one przyciągać najbardziej kreatywnych mieszkańców, pasjonatów historii, a dla najmłodszych stać się atrakcyjnym miejscem do zdobywania wiedzy.

Instytucja, działająca  jeszcze poza zabytkowymi murami przygotowała już pierwszy projekt „Węzły – miasto w sieci”. Opowiada on o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy i miastotwórczej roli rzeki. Jego głównymi bohaterami są Bydgoski Węzeł Wodny i Młyny Rothera.

Z archiwalnymi fotografiami, zapiskami i wspomnieniami, które pobudzają do refleksji nad historycznymi powiązaniami przemysłu, transportu rzecznego, życia kulturalnego oraz turystyki i rekreacji można zapoznać się na stronie http://mlynyrothera.pl/wezly/