logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Druga scena teatralna w mieście ma już rok




Teatr Kameralny w listopadzie 2021 roku po raz pierwszy zaprosił młodych widzów na spektakl do zrewitalizowanego budynku przy Grodzkiej. W ciągu ostatniego roku zagrano na jego deskach ponad sto spektakli, a w wygodnych fotelach zasiadło ponad 12 tys. widzów. Budynek zdobył też tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2022 roku. Teatr nie zwalnia tempa i każdego miesiąca przygotowuje kilkanaście interesujących propozycji.


Machina związana z utworzeniem drugiej sceny teatralnej w mieście ruszyła w 2017 roku, wówczas ogłoszono przetarg na realizację zadania. Wcześniej trwały też przygotowania związane z pozyskaniem zewnętrznych funduszy. Cztery lata później, dokładnie 6 listopada 2021 r. w zrewitalizowanym budynku przy ul. Grodzkiej odbył się pierwszy spektakl „Nowe szaty Tindielli”. Sama instytucja kultury powstała w 2019 roku i dała poznać się młodszej widowni już kilka miesięcy wcześniej.


 
Nowoczesne rozwiązania

Jednak to pod koniec 2021 roku Teatr Kameralny wkroczył w nowy rozdział swojej historii z impetem, zapałem i ogromem możliwości, w tym także doskonałym zapleczem technicznym oraz nowoczesnym sprzętem. Cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Widownia pomieści jednocześnie 232 osoby. Teatr wyposażono w jedyną w mieście wbudowaną na stałe scenę obrotową, 16 wyciągów elektrycznych, wyciąg kurtynowy, trzy mosty oświetleniowe i zapadnię towarowo-dekoracyjną. Koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych, z czego 12,4 mln zł to wsparcie unijne.


 
Bogata oferta kulturalna
W ciągu ostatnich 12 miesięcy przy ul. Grodzkiej zagrano 116 spektakli, na które przyszło ponad 12 tysięcy widzów. Tylko w pierwszym miesiącu od otwarcia odbyły się trzy premiery – „Nowe szaty Tindielli”, „Adonis ma gościa” i „Te sprawy”.  W repertuarze znalazły się także:  „Czy Ryby Śpią?”, „Proszę Słonia!”, „Bajki dla niegrzecznych dzieci” „Wyspa/Islander” i „Dziewczynka z herbacianych pól”. Propozycje spektakli dostosowywane są do różnych grup wiekowych.


 
Marzec 2022 to oficjalne otwarcie Kameralnego, podczas polskiej prapremiery musicalu „Matylda”, która została zrealizowana w koprodukcji z warszawskim Teatrem Syrena. Było to wydarzenie o niespotykanej dla nowej instytucji kultury skali, które przyciągnęło widownię z całej Polski.
 
Teatr także dla dorosłych
 
Ale Teatr Kameralny to nie tylko wydarzenia dla najmłodszych.  W 2022 roku prezentowane były form dramatyczne i muzyczne dla dorosłych. Był to spektakl WAG – Żona i dziewczyna piłkarza, Spektakl dorosłego widza oraz Recital Piosenki Kabaretowej w wykonaniu Szymona Jachimka. Teatr Kameralny był także domem wielu przedstawień towarzyszących m.in. w ramach Festiwalu Literoobrazki, Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek, czy Festiwalu Prapremier.
 
Teatr realizuje także projekty edukacyjne, a  w tym sezonie może pochwalić się współpracą z Ogrodem Botanicznym UKW, księgarnią Toniebajka i Miejskim Centrum Kultury. We wrześniu br. miała miejsce premiera pierwszego filmu dokumentalnego pt. „Tu był i będzie Teatr”. To były intensywne 12 miesięcy, a przed nami kolejne premiery i spektakle. Bilety do kupienia na teatrkameralny.com