logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zieloną Bydgoszcz pokochały także pszczoły!




Kończy się międzynarodowy projekt BeePathNet. Dzięki niemu wiemy, że pszczoły w naszym mieście czują się doskonale, a ich miód jest smaczny, zdrowy i bezpieczny. Ostatnie lata współpracy miasta z pszczelarzami i miłośnikami przyrody pozwoliły na stworzenie Bydgoskiej Pszczelej Ścieżki, którą mogą już podążać mieszkańcy. Wszystko po to, aby poznać życie pszczół.


Na zakończenie projektu BeePathNet zapraszamy na międzynarodową konferencję organizowaną przez lidera – miasto Lublanę. Spotkanie zaplanowane na 11 maja będzie okazją do podsumowania co dobrego udało się zrobić dla pszczół w Bydgoszczy, m.in. dzięki podpatrywaniu rozwiązań z innych miast. Zapisy na konferencję dot. pszczelarstwa miejskiego znajdują się TUTAJ.


A zrobić udało się wiele. Po pierwsze wiemy, że miejski miód jest zdrowy i bezpieczny. Potwierdziły to badania, które przeprowadziliśmy w ramach pierwszych działań BeePathNetu. Dzięki podkreślaniu roli owadów zapylających zmieniło się także podejście samych bydgoszczan. W miejskich parkach coraz częściej widzimy hotele i domki dla owadów, powstają łąki kwietne czy przyszkolne ogrody. Podobne rozwiązania zgłaszają także sami mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Co więcej dzięki projektowi udało się znaleźć i zaprosić do współpracy miłośników pszczelarstwa. Są to ludzie z pasją, którzy o pszczołach wiedzą prawie wszystko i tą wiedzą chętnie dzielą się z mieszkańcami Bydgoszczy.

Bydgoska Pszczela Ścieżka
Na zakończenie prezentujemy także mapę miejsc przyjaznych pszczołom. Bydgoska Pszczela Ścieżka to przewodnik dla bydgoszczanek i bydgoszczan po miejscach, w których dzikim pszczołom oraz owadom miododajnym żyje się w Bydgoszczy bardzo dobrze. Każde przyszłe działanie na rzecz miejskich pszczół zostanie odnotowane na mapie.

Już dziś znajdziemy tam kilkanaście miejsc, a wśród nich miejskie parki, ogrody botaniczne, pszczelaria znajdujące się na dachach budynków oraz pasieki. Każde z tych miejsc stanowi ważny element ekosystemu. Projekt się kończy, ale to na pewno nie koniec działań na rzecz rozwoju pszczelarstwa.

Nowe pszczele rodziny pojawią się w maju w Ostromecku. Na łąkach za Pałacem Starym na początek zamieszkają dwie rodziny pszczele. Do końca sezonu będzie ich aż pięć. A jak dobrze pójdzie, ostromeckiego miodu spróbujemy jeszcze w tym roku. Opiekunem pasieki jest Mateusz Andryszak, który czuwa także nad pszczołami w Myślęcinku. Będzie także prowadzić pszczelarskie warsztaty – pierwsze odbędą się 29 maja. Dzięki tym zajęciom będzie można dowiedzieć się o tym, co się dzieje w ulu, jak pracują pszczoły i dlaczego są tak ważne dla ekosystemu.  

W ostatnim czasie dołączyło do nas Centrum Handlowe Focus. Nie każdy wie, ale na jednym z zielonych, cienistych tarasów centrum handlowego w otoczeniu wielobarwnych roślin o wysokiej miododajności w 6 ulach mieszkają pszczoły. W zeszłym roku przeprowadzono pierwsze miodobranie. Zbiory z pasieki trafiły do mieszkańców miasta, co ma stać się tradycją powtarzaną w kolejnych latach.

Program edukacji pszczelarskiej „Z Pszczołami przez cały rok” autorstwa Edyty Mazurkiewicz-Szreder, Anny Izdebskiej i Anny Baumgart, nauczycielek Zespołu Szkół nr 6 w Bydgoszczy dla każdego do pobrania TUTAJ.


Więcej o projekcie TUTAJ.