logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Walczymy ze smogiem




Od 1 stycznia 2022 roku w największych miastach naszego województwa, w tym w Bydgoszczy, nie będzie już można instalować kotłów na paliwa stałe. To decyzja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, który wczoraj (30.08) wprowadził nowy zapis do tzw. uchwały antysmogowej.


Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego radni jednogłośnie zdecydowali, że od 1 stycznia 2022 roku w Bydgoszczy i innych największych miastach województwa oraz w uzdrowiskach nie będzie można eksploatować instalacji na paliwa stałe, jeżeli dostępna jest sieć ciepłownicza lub gazowa (zakaz nie dotyczy instalacji, których użytkowanie rozpoczęło się przed tym terminem). W praktyce oznacza to, że osoby budujące domy lub wymieniające źródło ciepła, nie będą miały możliwości ogrzewania domu węglem. Alternatywą, oprócz sieci gazowej czy ciepłowniczej, mogą być również inne źródła niskoemisyjne lub bezemisyjne, takie jak: kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.

To nowy zapis w „uchwale antysmogowej”, która została przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 24 czerwca 2019 roku. Przypominamy, że zgodnie z tą uchwałą od 1 września 2019 roku w całym województwie obowiązuje całkowity zakaz spalania:
- węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu mniej niż 3 mm wynosi więcej niż 15%,
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

W trakcie kontroli użytkownik zobowiązany jest okazać świadectwo jakości paliwa wydane przez sprzedawcę/dostawcę opału. Wszyscy posiadacze kotłów grzewczych pozaklasowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń tj. kominki i piece kaflowe muszą zlikwidować te urządzenia do końca 2023 roku. Mieszkańcy, którzy korzystają z kotłów grzewczych spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń na poziomie klasy 3 lub 4 muszą pozbyć się kotłów do 2027 roku. W praktyce oznacza to, że właściciele nieekologicznych pieców i kotłów muszą w najbliższym czasie zmienić sposób ogrzewania. Eksploatowane obecnie urządzenia grzewcze na opał stały spełniające wymagania V klasy bądź ekoprojektu należy zlikwidować do 31 grudnia 2029r.

W trakcie kontroli użytkownik zobowiązany jest okazać dokumentację techniczną kotła lub odpowiednia instrukcję dla instalatorów i użytkowników. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat do 500 zł (Straż Miejska) lub grzywna 5 000 zł (Sąd).

Przypominamy, że ograniczenia dotyczą jedynie obszarów z dostępną siecią ciepłowniczą lub gazową. Na obszarach, gdzie nie ma sieci ciepłowniczej bądź gazowej nadal będzie można używać węgla.

Szczegóły dotyczące uchwały znajdują się na stronie Urzędu Marszałkowskiego – tutaj