logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rewitalizujemy kolejne osiedlowe skwery




Rozpoczęliśmy rewitalizację skweru Inwalidów Wojennych na osiedlu Leśnym. Odnawiane są alejki, a wiosną dosadzimy więcej drzew i krzewów oraz ustawimy nowe ławki. Prace kosztują prawie pół miliona złotych. Przygotowujemy się również do rewitalizacji skweru prof. J. Kałużnego na Okolu.


Skwer Inwalidów Wojennych znajduje się pomiędzy ulicami 11 Listopada, Gdańską i Czerkaską. Dla wielu mieszkańców stanowi miejsce odpoczynku. W 2019 roku odsłonięto na nim obelisk upamiętniający 100-lecie Związku Inwalidów Wojennych RP w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiem. Przebiegają przez niego alejki skracające drogę na przystanki tramwajowe. W ostatnich latach skwer został doświetlony. Jesienią zleciliśmy przeprowadzenie kolejnych prac, które nadadzą temu miejscu bardziej estetycznego wyglądu i zachęcą do spacerów. W ich ramach trwa m.in. budowa nowych alejek oraz planowane jest odnowienie trawników. Wkrótce dosadzone zostaną kolejne drzewa m.in. dęby, sosny i wiśnie ozdobne oraz krzewy: jaśminowce i ogniki. Na koniec  ustawione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci. Zdanie kosztuje 485 tysięcy złotych.



Przygotowujemy się również do rewitalizacji skweru prof. J. Kałużnego nieopodal Śródmieścia. To zielony teren pomiędzy ulicami F. Focha, Królowej Jadwigi i Grottgera. Zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki, zadbamy o małą architekturę i dodatkowe kompozycje roślin. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczamy 400 tysięcy złotych.Wcześniej na przyległym do skweru terenie wraz z budową linii tramwajowej do dworca powstały nowe chodniki i drogi rowerowe od strony ul. Focha. W ostatnich miesiącach inwestor wznoszący budynek mieszkalny przy ul. Garbary 5 odbudował również charakterystyczny komin po dawnej fabryce słodyczy. Więcej informacji o tym zabytku znajduje się TUTAJ.

Do lat 70. XX wieku do skweru przylegał Stary Kanał Bydgoski. Odcinek od ul. Wrocławskiej do mostów Solidarności został skanalizowany i zasypany. W czasie prac nad rozbudową węzła Garbary w 2010 roku natrafiono na pozostałości dawnej śluzy pod północną jezdnią ul. Focha, tuż przy skwerze.