logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Znakomita zmiana na Dworcowej
Zakończył się remont elewacji kamienicy przy ul. Dworcowej 48. Narożnikowy budynek zamyka teraz w efektowny sposób perspektywę ulicy Marcinkowskiego, która również w ubiegłym roku znacznie zyskała na estetyce.


Kamienicę przy ul. Dworcowej wzniesiono pod koniec XIX wieku. Na parterze od początku  funkcjonują sklepy,  natomiast na wyższych kondygnacjach są mieszkania. W budynku podobnie jak w  sąsiednich  kamienicach flankujących skrzyżowanie ulic Dworcowej, Sienkiewicza i Marcinkowskiego znajduje się wejście do lokalu parterowego od strony narożnej. Nad nim znajduje się balkon. Oba skrzydła budynku są zdobione gzymsami i obramieniami wokół okien. Przy dachu zastosowano dekoracyjne konsole. Wszystkie elementy odrestaurowano.

Odnowiona elewacja jest utrzymana w piaskowo-białej kolorystyce. Zabytek zamyka tez w efektowny sposób  perspektywę ul. Marcinkowskiego, na której w ubiegłym roku prowadzono prace poprawiające estetykę. W ich ramach zainstalowano stylowe oświetlenie oraz wyremontowano chodniki. Nową elewacją zyskała też kamienica z numerem 3.

Warto wiedzieć

Z myślą o poprawie estetyki w Bydgoszczy wdrażanych jest szereg instrumentów wspierających rewitalizację Śródmieścia. Skuteczne okazały się m.in. nakazy przeprowadzenia prac remontowych w obiektach oszpecających otoczenie. Bydgoszcz jest też w gronie miast przeznaczających największe kwoty na dofinansowanie remontów konserwatorskich. Ruszył już nabór na dotacje udzielane w 2019 roku. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście „Wspieramy remonty zabytkowych kamienic – czekamy na wnioski”. Co roku miliony złotych inwestowane są w przebudowę reprezentacyjnych ulic, placów i parków. Szereg interwencji podejmuje też plastyk miasta. W tegorocznym budżecie na rewitalizację obiektów zabytkowych, które są własnością miasta zarezerwowano ponad 60 mln zł.