logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zimowe ogródki na Starym Rynku
30 września zakończyły swoją działalność ogródki letnie. Czas na ogródki zimowe! Estetyczne, przeszklone ogródki zimowe będą ozdobą Starego Rynku przez kolejne miesiące. Mimo niesprzyjającej aury, mieszkańcy i turyści będą mogli napić się kawy w ogrzewanych kawiarniach zewnętrznych.


Restauratorzy, którzy w odpowiednim czasie złożyli wnioski o prowadzenie ogródków zimowych i dopełnili formalności, mogli ustawić ogródki zimowe już 3 października, wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego. 

Kilkudniowa przerwa w działalności ogródków wynika z konieczności zachowania przez Restauratorów obowiązujących przepisów dot. lokalizacji obiektów tymczasowych na okres maksymalnie 180 dni. Okres przerwy w funkcjonowaniu ogródków jest często wykorzystywany przez właścicieli na zmianę aranżacji obiektów.

Do tej pory Restauratorzy odebrali z ZDMiKP ponad 18 umów cywilnoprawnych na dzierżawę gruntu przeznaczonego pod usytuowanie ogródków zimowych, które zostaną z nami do 31 marca.

Preferencyjne stawki

Mając na uwadze spadek obrotów restauracji związany z pandemią Covid-19, w tym roku obowiązywać będzie preferencyjna stawka opłat za prowadzenie ogródków zimowych:
- 30 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu,
- 10 gr za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni dla lokali nieposiadających pozwolenia na sprzedaż alkoholu.

Obiekt do akceptacji

Przypominamy, że każdy projekt takiego zewnętrznego lokalu musi uzyskać akceptację Plastyka Miasta, zarówno jeśli chodzi o aranżację, jak i kolorystykę, rodzaj materiałów, oświetlenia oraz wykorzystanych stolików i krzeseł.

Bydgoskie ogródki zimowe na Starym Rynku cechują się lekkością i minimalistyczną formą. Główne elementy, z których są wykonane to drewno i szkło hartowane. Wszystkie przykryte mają być takim samym zadaszeniem. W środku często znajdują się nagrzewnice, które utrzymują odpowiednią temperaturę.

Ogródki będą zapewne jeszcze przystrajane w iglaki, a później w estetyczne elementy świąteczne.