logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zduny będą zachwycać
Niewielka ulica Zduny, pomiędzy Dworcową i Śniadeckich, jest zabudowana równie imponującymi kamienicami, jak główne ulice handlowe. Rok po roku kolejne budynki odzyskują dawny blask. W wakacje rozpoczął się remont wiekowej kamienicy z numerem 13.


Budynek z nr 13 powstał około 1900 roku. Liczy trzy kondygnacje. Pełni funkcję mieszkalną. Zbudowano go na planie zbliżonym do prostokąta. Skrajne części od strony frontowej zaakcentowane są niewielkimi ryzalitami. W jednym z nich, od strony zachodniej, umieszczono przejazd bramny. Wrota z naświetlem mają wyjątkowo bogaty detal snycerski.

W ryzalit z przejazdem na wysokości I i II piętra wkomponowano również loggie. Zdobią je między innymi kolumny z głowicami i balustrady z półtralkami. Kamienica jest pełna płaskorzeźb. Wyjątkowej elegancji nadają jej również wyszukane w formie obramienia okien i naczółki. Bogactwo detalu można dostrzec również pod linią dachu w postaci gzymsu wieńczącego oraz eleganckich konsol. Na parterze zastosowane zostało boniowanie oraz płyciny. Obecnie kamienica przechodzi remont. Dzięki temu wraz z wcześniej odnowionymi sąsiednimi budynkami będzie tworzyła jedną z piękniejszych śródmiejskich pierzei, które w niczym nie ustępują zabudowie bardziej reprezentacyjnych bydgoskich ulic.

 

Wcześniej przy tej ulicy wyremontowanych zostało kilka innych kamienic, między innymi z numerami 2, 4, 5, 11, 14, 15 i 17.

Większość zabudowy w tej części Śródmieścia pochodzi z II połowy XIX wieku. Na intensywny rozwój tej części Bydgoszczy wpłynęło ulokowanie w 1851 roku dworca kolejowego i wytyczenie siatki ulic pomiędzy terenami kolejowymi oraz ulicą Gdańską. W ostatnich latach  realizowaliśmy również na tej ulicy działania poprawiające estetykę miejskiej przestrzeni. Po północnej stronie odtworzona została aleja drzew. Wraz ze zmianami w strefie płatnego parkowania zaplanowano uporządkowanie parkowania i wyznaczenie jednego kierunku jazdy (w stronę ul. H. Sienkiewicza). Dopuszczony został kontraruch rowerowy.

 

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia  aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, odbudowa zielonych alei. Sukcesywnie na terenie Śródmieścia wymieniamy oświetlenie i remontujemy chodniki. W tym roku prace zaplanowano m.in. na ulicach Śniadeckich i Pomorskiej. Rewitalizacji tego obszaru sprzyjają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone w ostatnich latach. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.