logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zbliż kartę i jedź – prościej się nie da. Bydgoszcz z nowym systemem biletowym




W Bydgoszczy działać będzie najnowocześniejszy system biletowy, na wzór tego, który funkcjonuje m. in. w Londynie czy Madrycie. Zamiast tradycyjnego biletu komunikacji miejskiej, za przejazd autobusem lub tramwajem zapłacimy zwykłą kartą płatniczą.


Bydgoszcz stanie się drugim miastem w Polsce, po Wrocławiu, z bezgotówkowym systemem biletowym w komunikacji miejskiej obejmującym całe miasto. Podobne rozwiązania działają m. in. w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie i są bardzo wygodne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. 

Na czym polegać będzie rewolucja biletowa w Bydgoszczy? Zamiast kasować tradycyjny bilet, będzie możliwość płacenia za przejazd komunikacją miejską swoją kartą płatniczą, która także posłuży podczas kontroli. Natomiast samo przyłożenie karty bankowej do kasownika jest równoznaczne ze skasowaniem biletu, a indywidualny numer transakcji w systemie – potwierdzeniem jej dokonania – zamiast tradycyjnego biletu papierowego.

- Bydgoszcz stawia na komunikację publiczną. W ramach realizowanych inwestycji drogowych powstają specjalnie wydzielone buspasy, trwa dostawa 21 nowoczesnych tramwajów – Swingów, w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę na 11 nowych autobusów, które wyjadą na drogi wiosną przyszłego roku. Przygotowujemy się do pozyskania pierwszych elektrobusów. Dzisiejsze  wprowadzenie systemu do elektronicznego  zakupu biletów, to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów oraz dla turystów - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Open Payment System, w ramach którego realizowana będzie dystrybucja biletów, to przede wszystkich uproszczenie procesu zakupu uprawnienia do przejazdu komunikacją miejską. Działanie opracowanego przez Mennicę Polską rozwiązania ogranicza się do dwóch kroków - wyboru odpowiedniego biletu na dotykowym ekranie, a następnie zbliżenia karty płatniczej do czytnika, które równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu, a tym samym uzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC.

- Decyzja o wdrożeniu Open Payment System przez miasto Bydgoszcz jest przejawem troski o wygodę pasażerów oraz dbałości o optymalną alokację środków budżetowych.  Koszty jego utrzymania są niższe w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, a wykorzystana technologia gwarantuje zabezpieczenie przed oszustwami i uszczelnienie siatki dystrybucji. OPS to jednak przede wszystkim uproszczenie procesu zakupu biletów komunikacji miejskiej dla podróżnych oraz włączenie nowoczesnych form płatności do tradycyjnych metod, które jest reakcją na tendencje rynkowe. Co więcej, rezygnacja z papierowego biletu stanowi działanie proekologiczne – mówi Grzegorz Zambrzycki, Prezes Mennicy Polskiej S.A.

System zacznie działać w nocy z wtorku na środę (z 9 na 10 października) – na razie w kilku pojazdach i będzie wdrażany stopniowo we wszystkich autobusach i tramwajach. Całość gotowa będzie do końca października. 

W okresie wdrażania systemu wszystkie pojazdy bydgoskiej komunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej. 

JAK KUPIĆ BILET: 

Wybór biletu (lub biletów) jaki chcemy kupić na ekranie kasownika.  Naciśnięcie przycisku KUPUJĘ;

Przyłożenie do czytnika zbliżeniowej karty płatniczej (bez podawania PIN) bądź smartfona obsługującego technologię NFC/HCE;

Zakup biletu w tej formie jest równoznaczny z jego skasowaniem.


KONTROLA BILETU: 

Urządzenia nie będą drukowały papierowych biletów, potwierdzeniem dokonania zakupu będzie indywidualny numer (token) zapisany w systemie centralnym. Karta będzie służyć do zapłaty za przejazd i jednocześnie będzie identyfikatorem w przypadku kontroli.  Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę, którą przeprowadziliśmy transakcję. Warto podkreślić, że nie ma potrzeby oddawania karty kontrolerowi - tak jak nie jest niezbędnym przekazanie jej kasjerowi przy płaceniu zbliżeniowo w terminalu sklepowym. 

Kontroler nie będzie mieć dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Za pomocą czytnika dostanie z Systemu Centralnego jedynie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty, która stanowi wyłącznie identyfikator płatności.

Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowych kart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie od pojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne w odniesieniu do biletów czasowych umożliwiających pasażerom przesiadki.