logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zaczarowane drzewo. Warsztaty genealogiczne dla dzieci




21 i 22 stycznia to wyjątkowe styczniowe dni, kiedy szczególnie ciepło myślimy o naszych babciach i dziadkach. Z okazji ich święta Młyny Rothera zapraszają na warsztaty genealogiczne dla dzieci. Są one skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat i ich babć, dziadków lub innych opiekunów. Zapowiada się fascynująca podróż do przeszłości.


Podczas warsztatów młodzi bydgoszczanie wyruszą w podróż w głąb historii rodzinnych i wspólnie zastanowią się, w jakim klimacie mogą wyrosnąć drzewa genealogiczne. Potem będzie odkrywanie: co robiła babcia zanim została babcią, czy dziadek lubił jeździć na rowerze, a może w mojej rodzinie byli dzielni rycerze?

Młodzi genealodzy, odkrywcy, reporterzy stworzą wspólnie zestaw pytań, które warto zadać najbliższym. A pozbierawszy nowe informacje, uczestnicy warsztatów rozrysują własne drzewa genealogiczne. 

Na gałązkach można zapisać, czy Dziadek Tadek lubił czereśnie, czy przodek-podróżnik rozmawiał we śnie, czy Wujek Wiking hodował kury, czyj kuzyn budował Pałac Kultury… A co, jeśli nie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania? Nic nie szkodzi –najważniejsza jest wyobraźnia i dobra zabawa.

Młyny Rothera zapraszają na warsztaty dzieci w wieku 6-12 lat wraz z babciami, dziadkami lub innymi opiekunami (dzieci przez cały czas trwania spotkania powinny pozostawać pod opieką osoby dorosłej). Warsztaty odbędą się w piątek (21 stycznia) i w sobotę (22 stycznia) w godz. 12:00-13:00. Obowiązują zapisy pod nr tel. 887 467 208  (w godz. 12.00-18.00) lub osobiście, w punkcie informacyjnym Zaczyn. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów.

Warsztaty poprowadzi Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych Parku Kultury. Genealożka-sceptyczka, która ponad mity o wielkich bohaterach ceni bardziej mikrohistorie, miłe opowiastki, figle ludzkiej pamięci i magię codzienności. Poszukiwania genealogiczne zaprowadziły ją do archiwów na pięciu kontynentach. Autorka przygotowywanej do druku książki „Mishpokhe. Jewish Genealogy in Eastern Europe”, głos archiwalnych głębin w rodzinnych zagadkach i sprawach spadkowych, konsultantka merytoryczna programów i filmów dokumentalnych z genealogią w tle.

Regulamin wydarzenia znajduje się tutaj.

***

Podczas całego spotkania obowiązuje noszenie maseczek. Z uwagi na aktualne przepisy i w trosce o zdrowie uczestnicy zostaną także zapytani o posiadanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, a w przypadku potwierdzenia – o okazanie go na miejscu spotkania.