logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wystawa i piknik. JFTC świętuje swój jubileusz
Od środy (8.05) na Starym Rynku oglądać można wystawę "„Historia JFTC – 20 lat NATO w Bydgoszczy”. Jeszcze w maju czeka nas też piknik militarny.


Dokładnie 20 lat temu w 2004 roku w Bydgoszczy oficjalnie otwarte zostało Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Nowa instytucja bardzo szybko zaczęła odgrywać istotną rolę w ramach sieci szkoleniowej Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO.
W tym roku mieszcząca się przy ul. Szubińskiej jednostka świętuje swoje 20-lecie. Z tej okazji na Starym Rynku (przed Ratuszem) stanęła wystawa zdjęć prezentująca 20 lat JFTC w naszym mieście.
- Powstanie JFTC, pierwszej takiej jednostki w tej części Europy było bardzo dobrą decyzją. Dziękuję wszystkim tym, którzy tę decyzję podejmowali, bo dzięki temu Bydgoszcz znalazła się na mapie NATO. Dla miasta to wymierne korzyści wizerunkowe, ale i też ekonomiczne - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Przypomnijmy, że uchwałą Rady Miasta rok 2024 obchodzimy w Bydgoszczy jako Rok NATO i JFTC.
- Dla NATO ten rok jest szczególny. Mija bowiem 75 lat od powstania sojuszu i 25 lat od przyjęcia m.in. Polski, czy mojej ojczyzny, a więc Czech do NATO,  a 20 lat temu w Bydgoszczy powstało JFTC, które stało się integralną częścią miasta. Poprzez wystawę chcemy pokazać właśnie nasz związek z miastem  - mówił gen. Petr Svoboda, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC.

Już wkrótce, bo w środę 22 maja odbędzie się piknik organizowany przez Miasto Bydgoszczy i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Rozpocznie się on o godz. 16.30 na Starym Rynku. Na jego płycie zaprezentują się oddziały reprezentacyjne z Polski, Czech i Słowacji z pokazem musztr paradnych. Potem impreza przeniesie się na Wyspę Młyńską. Na tam mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy czekać będą kolejne atrakcje, m.in. występy zespołu folkowego oraz orkiestr wojskowych z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy. Nie zabraknie również wojskowej grochówki.

Poza oficjalnym otwarciem wystawy również w środę (8.05) w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona 20-leciu JFTC.

Bydgoszcz polską stolicą NATO

Mieszczące się w naszym mieście Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO  jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie – drugi, Joint Warfare Centre jest w Norwegii (Stavanger). Wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji. A to nie jedyna instytucja NATO w naszym mieście.  W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz). Wkrótce w naszym mieście powstanie też Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).