logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Miejskie uroczystości odbyły się w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego. Wyróżnienia i odznaczenia wręczyła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.


W imieniu prezydenta Miasta Bydgoszczy podziękowania oraz życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożyła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz  

- W Dniu Edukacji Narodowej dziękuję nauczycielom, dyrektorom i pracownikom oświaty za codzienny trud i zaangażowanie w wychowanie najmłodszego pokolenia. Praca z dziećmi i młodzieżą to wyzwanie dla każdego nauczyciela. Bardzo się cieszę, że wykonujecie swoją pracę z poświęceniem i pełnym zaangażowaniem. Gratuluje wszystkich sukcesów wychowawczych, tych mniejszych, ale także tych, które wyróżniamy w Dniu Edukacji Narodowej. Życzę aby Państwa zawód był bardziej doceniany w naszym kraju i cieszył się większym prestiżem – mówiła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Co roku Miasto organizuje uroczystą galę, podczas której wręczane są odznaczenia i wyróżnienia. Nagrodami Prezydenta Miasta Bydgoszczy uhonorowanych zostało 133 nauczycieli - za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły/placówki.

Listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymali także dyrektorzy uhonorowani nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi. 

 

Warto wiedzieć
W Polsce święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowiono ustawą z dnia 27 kwietnia 1972 roku – Karta praw i obowiązków nauczyciela  jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela święto to obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.