logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyróżnienia w Dniu Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Miejskie uroczystości odbyły się dziś (12 października br.) w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego. Wyróżnienia i odznaczenia wręczył Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.


141 nauczycieli i 12 dyrektorów szkół i placówek oświatowych otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły/placówki. 18 dyrektorów placówek oświatowych otrzymało odznaczenia państwowe, resortowe i inne nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - W Dniu Edukacji Narodowej dziękuję nauczycielom, dyrektorom i pracownikom oświaty za codzienny trud i zaangażowanie w wychowanie młodych ludzi. Praca z dziećmi i młodzieżą to wyzwanie dla każdego nauczyciela. Bardzo się cieszę, że wykonujecie swoją pracę z poświęceniem, pasją i zaangażowaniem. Gratuluje sukcesów wychowawczych, tych mniejszych, ale też tych, które wyróżniamy w Dniu Edukacji Narodowej. Życzę, aby Państwa zawód był należycie doceniany i cieszył się większym prestiżem – mówił Prezydent Rafał Bruski.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Co roku Miasto organizuje uroczystą galę, podczas której wręczane są odznaczenia i wyróżnienia. Nagrodami Prezydenta Miasta Bydgoszczy uhonorowanych zostało 153 nauczycieli - za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły/placówki.
Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnił recital Katarzyny Kłaczek „Tylko mnie poproś do tańca” oparty na utworach Anny Jantar.Warto wiedzieć
W Polsce święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowiono ustawą z dnia 27 kwietnia 1972 roku – Karta praw i obowiązków nauczyciela  jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela święto to obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.