logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wybieramy patronów nowych tramwajów
Rozpoczynamy plebiscyt, w którym pytamy mieszkanki i mieszkańców o propozycje patronów dla nowych bydgoskich tramwajów. Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego br.


Pierwszym spośród nowoczesnych pojazdów zakontraktowanych na ten rok, które wyjadą na tory w połowie roku, nadane zostaną nazwy wybrane we wcześniejszej edycji plebiscytu w roku 2017 (Felicja Gwincińska, Zygmunt Malewski, Kazimierz Hoffman, Melchior Wierzbicki). Z inicjatywy Prezydenta Bydgoszczy, popartej przez Radę Osiedla Stary Fordon i Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, jeden z pierwszych pojazdów otrzyma także imię monarchy Władysława Jagiełły, który 600 lat temu nadał prawa miejskie Fordonowi. Bydgoszcz uczci tym samym ważny dla historii miasta jubileusz.

Wybór nowych patronów przebiega dwuetapowo. W lutym zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania propozycji nazw tramwajów wraz z uzasadnieniami. Służy temu formularz dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje. Zgłoszenia obejmować mogą wyłącznie patronów nieżyjących, związanych z Bydgoszczą, którzy na przestrzeni dziejów budowali pozytywny obraz miasta i zasłużyli się dla jego rozwoju. Zakładamy, że liczba zgłoszonych propozycji będzie większa od wybieranych na ten rok patronów. W drugim etapie Prezydent poprosi o pomoc Komisję złożoną między innymi z rektorów bydgoskich uczelni, społeczników oraz przewodniczącej Rady Miasta. Komisja w drodze głosowania zdecyduje o ostatecznym wyborze.

Do 2010 roku Bydgoszcz posiadała tylko dwa nowoczesne tramwaje. Reszta floty składała się z wysłużonych „Konstali”.  W ciągu ostatniej dekady udało się nam nadrobić te zaległości. W latach 2010-20 kupiliśmy 33 nowe tramwaje. W ubiegłym roku na tory wyjechało kolejne 10 sztuk. Do 2025 roku trafi do Bydgoszczy następne 30 pojazdów (w tym 22 składów w tym roku i kolejne 8 w przyszłym roku).

Warto wiedzieć

Zwyczaj nadawania nazw znamienitych osobistości nowoczesnym pojazdom zrodził się w 2015 roku. Od tego czasu kolejne nowe tramwaje otrzymywały nazwy upamiętniające znane osobistości (Michał Jagodziński, Andrzej Brończyk, Jeremi Przybora, Andrzej Szwalbe, Król Kazimierz Wielki, Witold Bełza, Leszek Biały, Teresa Ciepły, Anna Jachnina, Jan Maciaszek, Henryk Glücklich, Adam Grzymała-Siedlecki, Edmund Milecki, Wincenty Gordon, Bartłomiej z Bydgoszczy, Emil Warmiński, Zygmunt Mackiewicz, Carl Blumwe, Władysław Piórek, Jan Teska, Marian Turwid, Rajmund Kuczma, Stefan Ciszewski, Maksymilian Antoni Piotrowski, Hieronim Konieczka, Jerzy Mieczysław Rupniewski, Tadeusz Nowakowski, Wanda Rucińska, Waleria Drygała, Wanda Siemaszkowa).