logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wiosenne zmiany w Salonie Bydgoszczy
Trwa kompleksowe czyszczenie ulic i placów Starego Miasta. Przygotowane do montażu są również parasole zacieniające ogródki letnie, jeśli rząd zniesie obostrzenia epidemiczne. W maju Stary Rynek zyska letnią szatę roślinną. Można wypożyczyć już rowery cargo.


Stary Rynek czyszczony jest za pomocą gorącej wody pod dużym ciśnieniem. Nie są używane środki chemiczne. Wykonawca nie planuje też używać samochodowej szczotki. Wszystkie prace porządkowe na płycie rynku są prowadzone wyłącznie ręcznie, z użyciem dwóch myjek ciśnieniowych. Prace wykonywane są w ramach gwarancji przez firmę Betpol. Jednocześnie przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej wytyczony został obszar testowy. Będą tam prowadzone dodatkowe badania, które pozwolą wykonawcy określić najlepszy sposób czyszczenia i zabezpieczenia nawierzchni. W ostatnich tygodniach prace porządkowe prowadzone były na uliczkach okalających Stary Rynek.

Rowery cargo, parasole i pelargonie

W maju w kwietnikach pojawią się nowe kompozycje roślin letnich. Warto podkreślić, że sadzonki będą przygotowane już wcześniej, by ample zdobiące latarnie od razu wypełniały dorodna zieleń i kwiaty.  

Przygotowane do montażu są również parasole. Ogródki letnie zostaną uruchomione po zniesieniu obostrzeń epidemicznych. Restauratorzy już wcześniej dopełnili wszystkich formalności. W tym roku prezydent Bydgoszczy ustalił preferencyjne stawki za dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe. Opłata wynosi 1 grosz za metr kwadratowy dziennie.

Nowym elementem wystroju Starego Rynku są już rowery cargo, które można wypożyczyć przy Bydgoskim Centrum Informacji. Więcej informacji o nowym środku transportu na Starym Mieście znajduje się TUTAJ.

Bardziej zielono i bez samochodów

Stary Rynek nabrał estetycznego wyglądu przed dwoma laty. Poszerzone zostały chodniki, wyłączono go z ruchu samochodowego, usunęliśmy elementy betonowe zastępując je naturalnym kamieniem. Przekonaliśmy również konserwatora zabytków do zgody na zasadzenia pierwszych drzew. Wprowadziliśmy dodatkową zieleń w donicach i kwietnikach. Dzięki oświetleniu LED wyeksponowany został 18 południk.

Trwają przygotowania prac poprawiających estetykę kolejnych ważnych placów w Salonie Miasta. Planowana jest rewitalizacja placu Wolności, placu Kościeleckich oraz Rybiego Rynku.